Župljani Marije Bistrice i posjetitelji bistričke bazilike prošlog su Božića uživali u ljepoti bistričkih jubilarnih jaslica – figurama Marije, Josipa i malog Isusa uprizorenima licitarskim srcima i rafijom – koje su izrađene u medičarsko-svjećarskom obrtu i suvenirnici "Mahmet" pod vodstvom Gordane Mahmet Habazin. Sada tu ljepotu mogu unijeti i u svoje domove, jer medičarsko-svjećarski obrt izrađuje i male jaslice.
Najoriginalniji suvenir
Male bistričke jaslice autorice Gordane Mahmet Habazin ove su godine osvojile Zeleni cvijet sa zlatnim znakom kao najoriginalniji suvenir u akciji Hrvatske turističke zajednice za područje naše županije. Prve jaslice stvorene su na poticaj rektora bistričkog svetišta vlč. Zlatka Korena u suradnji sa sestrom Samuelom Premužić i bile su izložene na 34. svjetskoj izložbi jaslica u Rimu te su objavljene na naslovnoj stranici kataloga izložbe. Druga verzija jaslica u koje je utkano oko 900 licitarskih srca krasila je baziliku u božićno vrijeme. – Kako su bile zaista prekrasne i postigle velik uspjeh, došla sam na ideju da počnemo izrađivati i male jaslice. Kad su vidjeli božićne jaslice u crkvi, ljudi su me znali pitati – a kako bismo mi to mogli imati doma, tako su im se svidjele. Za male jaslice s likovima visokima 30-ak centimetara potrebno je oko 300 malih licitarskih srdaca, a njih je zapravo još teže napraviti jer je mnogo teže ukrašavati mala srca. Počeli smo ih izrađivati ovog ljeta. Srce se moraju ispeći, spojiti i obojiti, ukrašavanje zahtijeva četiri radnje, a poslije svake se treba sušiti. Lutke se izrađuju od žice, a ako su srca gotova, tada izrada jednih malih jaslica traje oko tjedan dana, priča Gordana Mahmet Habazin.
Do sada tek troje
Do sada su izrađene troje jaslice, a mogu se kupiti po cijeni od 500 do 3000 kuna, ovisno o veličini. Svake su različite i originalne, nema identičnih, a bit će predstavljene i na Božićnom sajmu u Zagrebu. – Kad smo izrađivali velike jaslice, to mi je bilo nešto posebno, novo, doista je bio izazov, a kad sam ih vidjela u crkvi, i ja sam bila iznenađena i oduševljena jer im je taj prostor dao poseban čar. Licitarska srca daju toplinu i s rafijom zaista izgledaju odlično, kaže Gordana. – Imam mnogo posla i težak je, u tome morate biti 24 sata na dan. No najljepši je dio ukrašavanje srca i stvaranje licitara, za to treba kreativnosti i mašte. Svaki licitar ima svoj potpis. Ja sam pokušala nastaviti način na koji ih je izrađivao moj otac, a uvela sam i neke novosti, priča 43-godišnja Gordana.
Gordana je obrt, preko oca Zlatka, naslijedila od djeda Josipa i pradjeda Tome. U obiteljskom su poslu i suprug Franjo i sin Denis. Prošle godine osvojili su nagradu za bistričku košaricu, a 2007. godine za gvirc.