Već jučer mnogima je bilo teško podnijeti vrućinu pa idućih dana treba biti posebno oprezan jer očekuje nas novi toplinski val tijekom kojeg će mjestimice temperature zraka dosezati čak 37-38 Celzijevih stupnjeva.
Iako će danas prevladavati sunčano i vruće, ponegdje u unutrašnjosti zemlje poslijepodne i navečer moguće je olujno nevrijeme, pljuskovi i grmljavine. Slično bi se moglo ponoviti i u nedjelju. A onda će tijekom idućeg tjedna pržiti svugdje. Stoga je DHMZ za sljedeće dane objavio upozorenje za toplinski val koji može djelovati na zdravlje jer će temperatura zraka gotovo posvuda, i na kopnu i na moru, biti oko 35 stupnjeva, a na istoku Hrvatske ta će se brojka penjati čak i do vrelih 38 stupnjeva. Tako iznimno vrući dani sa sobom donose i tople noći pa prognostičari upozoravaju da se, pogotovo na Jadranu, mogu očekivati noći u kojima temperatura neće biti niža od 24 stupnja.
– Ušli smo u razdoblje koje će ponegdje u Hrvatskoj biti blizu rekordno toplom za ovaj dio godine. U Zagrebu se, primjerice, može očekivati temperatura zraka kakva vjerojatno u povijesti mjerenja zadnjih stotinjak godina nikada prije nije zabilježena. Takva rekordna toplina u Zagrebu bi mogla potrajati do srijede-četvrtka – kazao je glavni meteorolog HRT-a Zoran Vakula, a iz DHMZ-ove prognoze za Zagreb doznaje se da bi se glavni grad u nedjelju, ponedjeljak i u srijedu mogao pržiti na 36-37 Celzijevih stupnjeva.
Iako je ovakve paklene vrućine lakše podnijeti ako ste uz more ili uz rijeke, valja navesti da je rast temperature zraka pratio i porast temperature mora pa se tako toplina mora jučer kretala od 23 do, mjestimice, čak i iznimno visokih 27 stupnjeva.
A kada Sunce tako grije, sije i bliješti, to znači da se u obzir mora uzeti i indeks UV zračenja. Stoga iz DHMZ-a upozoravaju da nas idućih dana očekuju “crvene” vrijednosti UV indeksa, u rasponu od 9 do 10, što označava vrlo visoku opasnost od UV zračenja.
Da bismo izbjegli moguće štetne, pa čak i kobne posljedice, potrebno se razumno izlagati suncu, a to podrazumijeva da bi boravak na suncu svakako trebalo izbjegavati između 11 i 17 sati. Za zaštitu se preporučuje nošenje šešira sa širokim obodom, sunčanih naočala i odjeće s dugim rukavima, kao i korištenje preparata sa zaštitnim faktorima.
Nije zgoreg ponoviti da UV zračenje može prodrijeti i kroz odjeću od rijetkog tkanja te tako naštetiti koži, a na jakom i direktnom suncu, opekline se mogu dobiti i za manje od deset minuta. Nepromišljen boravak na suncu često zna dovesti i do pojave sunčanice. Sve navedeno treba shvatiti zaista ozbiljno i odgovorno, pogotovo kada su djeca u pitanju. A kako zbog vrućine i pretjeranog znojenja ne bi došlo do dehidracije organizma, uza sebe uvijek treba imati dovoljno tekućine. Najbolje – vode.
40,3 Celzijevih stupnjeva 1950 godine, ne vjerujem da bu više.