Prva specijalistica za protuterorizam (a ne za protušpijunažu) na čelu britanske obavještajne službe MI5, danas barunica Maningham-Buller i zastupnica u Domu lordova, izjavila je da je za zloglasni waterboarding i druge metode mučenja doznala tek nakon svojeg odlaska u mirovinu. Amerikanci su, kaže ona, bili u stanju svašta izmisliti kako bi prikrili izvlačenje informacija iz pripadnika Al-Qa'ide nečovječnim metodama.
Nakon parlamentarnih upita o navodnoj upletenosti britanskih obavještajnih službi u mučenja, bivša šefica MI5 kategorički je opovrgnula da su Britanci znali čime se Amerikanci služe, i objasnila kakve su odgovore dobivali na svoje upite o izvorima informacija:
- Amerikancima je bilo vrlo bitno da mi ne doznamo što oni rade, kao što su to krili i od svojih građana – rekla je pred parlamentom i navela primjer Khalida Sheikha Mohammeda, za kojeg se raspitivala 2002. ili 2003.:
- Rekla sam svojem osoblju: "Zašto je on progovorio?" jer sam znala po svojim iskustvima s irskim zarobljenicima, irskim teroristima, da oni nikad ne progovore. Odgovorili su mi: "Amerikanci kažu da je on jako ponosan na svoja postignuća pa ih opisuje kad ga pitaju za njih." Tek kad sam otišla u mirovinu pročitala sam da je on ustvari bio waterboardiran (mučen vodom) 160 puta.
Vrhunska profesionalka sa 33 godine obavještajnog iskustva kaže da se britanski špijuni ponose time što su neupadljivi i učinkoviti, za razliku od načina na koji se špijuni prikazuju u TV serijama. No Amerikanci su previše skloni uzimati TV-serije kao uzor:
- Žalosna činjenica je da su Cheney, Rumsfeld i Bush oduševljeno gledali "24".
Pa da Englezi su poznati po humanosti. Trebalo bi pitati što su radili po kolonijama prije ili u Irskoj nedavno. Gladili ih perom po dupetu.