Ove godine, ulaskom Švedske i prošlog proljeća Finske u Sjevernoatlantski savez, neki su stručnjaci nazvali Baltičko more "jezerom NATO-a". Iako većina obale pripada članicama NATO-a poput Švedske, Finske, Estonije, Latvije, Litve, Poljske, Njemačke i Danske, postoje dijelovi pod ruskom kontrolom.
Rusija zadržava dio obale između Litve i Poljske zbog Kalinjingrada, a predsjednik Vladimir Putin kontrolira krajnji istočni dio Baltičkog mora, blizu Sankt-Peterburga, koji je nekad bio ključan za ruske vladare poput Petra Velikog. U slučaju sukoba s NATO-om, ruski brodovi na tom području lako bi bili neutralizirani ili uništeni.
James Stavridis, umirovljeni admiral američke mornarice, za Bloomberg ističe važnost Baltičkog mora te predlaže vrste vježbi i obuka koje bi članice NATO-a trebale provoditi kako bi osigurale učinkovitu suradnju. Stavridis je sudjelovao u Baltičkim operacijama (BALTOPS) dok je bio glavni zapovjednik NATO-a u Europi te ističe kako su te vježbe ključne za savez već gotovo pola stoljeća.
VEZANI ČLANCI:
Prošlogodišnja BALTOPS vježba uključila je 20 zemalja, a Finska je sudjelovala kao punopravna članica, dok je Švedska bila kandidat. Vježba je obuhvatila kompleksne aktivnosti protuzračne obrane i povezala kopnene i pomorske snage NATO-a.
Unatoč nazivima koji Baltičko more opisuju kao "jezero NATO-a", Mark Hertling, bivši zapovjednik kopnenih snaga SAD-a u Europi, upozorava da Rusija i dalje ima snažan utjecaj u regiji. Ideja o pritisku na Kalinjingrad kao ključni korak protiv ruskih snaga na Baltiku nekima se može činiti riskantnom, ali Stavridis naglašava da treba shvatiti ozbiljnost situacije i ne podcjenjivati potencijalne prijetnje iz Kremlja.
"Ne pokušavajte nadmudriti čovjeka u Kremlju", poručio je.
>>> FOTO Dan pobjede nad fašizmom: Diljem Rusije održane vojne parade
Autor - Google prevoditelj