BEČ – Nije bio čehoslovački špijun. Pustite ga barem da pod zemljom mirno počiva - vidljivo uzbuđena izjavila je sinoć supruga u listopadu prošle godine umrloga bivšeg bečkoga gradonačelnika – iz redova socijaldemokrata – Helmuta Zilka (81), Dagmar Koller u specijalnoj emisiji austrijske televizije „ U središtu“.
Razlog je njezine ljutne, ali i ljutnje Zilkovih životnih suputnika iz austrijskoga političkog vrha velika politička afera u čijem se središtu odjednom ponovno našao, osumnjičen da je prije pada komunizma bio agent tajne policije tadašnje komunističke Čehoslovačke.
Kao dugogodišnji direktor austrijske televizije i istaknuti austrijski političar, bivši bečki gradonačelnik zacijelo je u to vrijeme bio zanimljiv komunističkoj vladi tadašnjeg ČSSR-a kao potencijalni „izvor“ informacija.
Kako je staro-nova afera ponovno ovih dana poprimila velike dimenzije nakon što je tjednik „Profil“ u najnovijem izdanju izvjestio o navodnome Zilkovu dvostrukom životu i nadimku „Holec“ pod kojim je prodavao informacije iz austrijske unutarnje i vanjske politike za novac i darove te čitateljstvu podastro isplatnice, austrijska javnost i neki političari traže da se utvrdi jesu li dokazi vjerodostojni ili su krivotvorine, kako bi se sasvim isključila politički neprihvatljiva i opasna formulacija o špijuniranju toga omiljenog austrijskog političara, inače poznatog kao prijatelja Hrvatske.
Afera je, naime, prvi put isplivala na površinu 1998. godine kad je tadašnji češki predsjednik Vaclav Havel otkazao predaju visokoga časnog odlikovanja tomu austrijskom političaru zbog nagovještaja da je, navodno, radio za čehoslovačku komunističku tajnu službu. Nakon što je Zilk zatražio dokaze i osobni uvid u navodno postojeće dokumente, Havel mu se, nakon nekog vremena, javno ispričao. Zilk je tada u vezi s nastalom aferom izjavio kako „ne može isključiti mogućnost zlouptrebe, tj. da ga je netko bez njegova znanja koristio za informacije“.