KAKO SLOVENIJA LOBIRA ZA ARBITRAŽU

Bivši estonski premijer: Hrvatska je prekršila obećanje zbog kojeg je ušla u EU

Andrus Ansip
Foto: Europska komisija
1/3
14.11.2019.
u 15:55

Oštar istup bivšeg estonskog premijera i sadašnjeg europarlamentarca o ponašanju Hrvatske u arbitražnom postupku vjerojatno je rezultat intenzivnog slovenskog lobiranja

Estonski europarlamentarac i bivši potpredsjednik Europske komisije Andrus Ansip, koji je u vrijeme ulaska Hrvatske u Europsku uniju bio estonski premijer, komentirao je u intervjuu ljubljanskom Dnevniku hrvatsko-slovenski arbitražni spor, tvrdeći da je Hrvatska dobila članstvo u Uniji zbog obećanja da će poštovati odluku arbitražnog suda, a onda je to obećanje prekršila.

Kazao je kako se sjeća tadašnjih rasprava na europskim zasjedanjima na vrhu.

"Složili smo se da će problem biti riješen pred arbitražnim sudom. S tim su se složile obje strane, a Hrvatska je dobila svoje članstvo zbog obećanja da će poštovati arbitražni sud. Sad sam razočaran. I sam tada glasao za to rješenje. Tada sam uvjeravao slovenskog kolegu, a sad se čini da sam ga prevario. Ne sviđa mi se situacija u kojoj je sada Slovenija. Očekivao sam da će se svi pridržavati svojih obećanja, ali to se nije dogodilo", kazao je Ansip.

Foto: Europska komisija

Nakon premijerskog mandata Ansip je u odlazećoj Europskoj komisiji u mandatu Jean-Claudea Junckera dobio mjesto potpredsjednika zaduženog za jedinstveno digitalno tržište. U srpnju se povukao s potpredsjedničkog položaja kako bi mogao preuzeti dužnost zastupnika u Europskom parlamentu na koju je izabran. 

Oštar istup bivšeg estonskog premijera i sadašnjeg europarlamentarca o ponašanju Hrvatske u arbitražnom postupku vjerojatno je rezultat intenzivnog slovenskog lobiranja, pri čemu ne smijemo zanemariti činjenicu da Ansip i njegova Reformska stranka pripadaju europskoj liberalnoj grupaciji, u kojoj su i sadašnji slovenski premijer Marjan Šarec, kao i bivši premijer Miro Cerar, koji je u Šarecovoj vladi ministar vanjskih poslova.

Cerar već dugo lobira među europskim liberalima pokušavajući ih senzibilizirati za slovensko-hrvatski spor, a nije slučajno da je određena rezerviranost prema hrvatskom članstvu u Schengenu, osim iz Slovenije, nedavno stigla upravo iz Francuske i Nizozemske, čiji čelnici također pripadaju europskim liberalima.

Foto: Axel Heimken/DPA/PIXSELL

Ne propuštajući nijednu priliku za lobiranje i uvjeravanje svojih inozemnih sugovornika u slovenske argumente u arbitražnom sporu, Cerar je početkom prošle godine u Ljubljani okupio čelnike zemalja Beneluxa, s kojima dijeli članstvo u europskoj liberalnoj skupini. Slovenska strana tako očito pokušava parirati hrvatskom lobiranju među europskim pučanima, iako je doseg tog lobiranja, s obzirom na to da su pučani već godinama najsnažnija i najdominantnija politička grupacija u EU, vjerojatno ograničenog karaktera.

Ansipova izjava precizno odražava ključnu poruku koju slovenska strana želi o Hrvatskoj poslati u Europu: Hrvatska je prevarantska država i sustavna kršiteljica međunarodnog prava, koja je i u EU ušla na prevaru. Na takve optužbe, kao što znamo, hrvatska strana redovito odgovara kako je upravo slovenska strana varala u arbitraži, a pri tom varanju je još i zatečena i razotkrivena.

Stoga je slovenska, a ne hrvatska strana, odgovorna za kompromitaciju i kontaminaciju arbitražnog postupka, iz kojeg se Hrvatska upravo zbog slovenskog varanja morala povući. 

Komentara 34

Avatar Matija22
Matija22
16:37 14.11.2019.

i slovenci prekršili plaćanjem sudaca tako da se dogovor poništava ,nikom ništa ,granice ostaju stare

RI
river
16:14 14.11.2019.

Uvjek se pitam kako je Slovenija usla u EU i Sengen a da nije imala sredjene granice sa RH..Slovenci zele sjediti na dva stolca a ako se obadva izmaknu sjest ce na .....uracjest ce na .....urac

IV
IvoDivo
16:29 14.11.2019.

Janezi su ucjenom prisilili Hrvatsku na arbitražu i nisu pristali na međunarodni sud, jer su već tada planirali kako će muljati sa arbitražom. na žalost najveću pomoć im je u tome dao drug Račan sa svojom partijom jer je parafirao izdajnički sporazum

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije