U Zagrebu na potezu od Maksimira do Trga bana Jelačića u samo jedan sat možete se 15-ak puta naći u situaciji da od vas novac, ili rjeđe hranu, zaprosi odrasla, uglavnom ženska osoba koja u naručju drži bebu ili vam se pak prosjačeći obrati samo dijete. Dogodi se da dijete novac moli u tramvajima ili autobusima. I to su sitacije u kojima se pitamo - kako ispravno reagirati, što napraviti, kako najbolje pomoći? A baš u petak obilježio se Međunarodni dan prava djeteta, što je prilika da se svakoga podsjeti da se prava svakog djeteta moraju poštovati i štititi.
Operativna akcija "Oliver"
– Djeca uglavnom prosjače pod pritiskom roditelja ili drugih odraslih. Izložena su opasnostima za život i zdravlje proseći na prometnicama, ili drugdje, a viđamo i sasvim malene bebe u rukama odraslih prosjaka. Bez sumnje je riječ o zlostavljanju djece i rješenje je obavijestiti policiju, a policija će obavijestiti centar za socijalnu skrb u nadi da se toj djeci, a i njihovim roditeljima, može pomoći dugoročnije – rekla je pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
Na istom je tragu i voditelj MUP-ova Odjela za maloljetničku delinkvenciju Dragan Josipović.
– Prije dvije godine imali smo operativnu akciju "Oliver". Vidjeli smo da se tu radi o organiziranosti, da se djeca koriste i zloupotrebljavaju za prosjačenje. U takvim situacijama dužni smo postupiti po službenoj dužnosti, ali i po prijavi građana, jer su građani dužni prijaviti policiji ako se posumnja na kazneno djelo na štetu djeteta – kazao je Josipović dodavši da je lani zbog ovog problema na području Zagreba procesuirano 97 djece.
Operativna akcija "Oliver"
U osam slučajeva bile su podnesene kaznene prijave protiv roditelja zbog zanemarivanja, a troje je roditelja prijavljeno zbog poticanja djece na prosjačenje.
– Takve okolnosti podrazumijevaju i prekršajne prijave za remećenje javnog reda i mira. S kaznenom prijavom ne idemo ako je dijete prvi put zatečeno u toj situaciji. Na temelju obrada, mogu reći i to da se vrlo često u prosjačenju pojavljuju djeca iz pojedinih obitelji pa se nameće zaključak da se djeca koriste u svojevrsnom obiteljskom biznisu – kazao je Josipović. Naveo je slučaj od prije nekoliko godina kad su pratili dijete na jednoj gradskoj prometnici, koje je proseći tri sata između auta, skupilo 174 kune.
– Kako dolaze blagdani, pa se djeca koja prose češće pojavljuju ispred vjerskih objekata i u šoping centrima, građanima bih preporučio da takve situacije dojave policiji, jer se tu radi o vrlo grubom kršenju prava djeteta – poručio je Josipović.
>>Dođite na koncert, preporučuje i Tony Cetinski: Ovi su klinci pravi profesionalci
>>Roditelji, slušajte djecu i razgovarajte s njima
U Hrvatskoj treba zabranit prosnju. Neprosi ona sirotinja koja bi trebala. Koliko puta sam namjerno ponudijo prosacici 500 kuna da mi ocisti kucu, samo se okrenula i otisla. Ni vrag nece posteno zaradit.