INTERVJU U OBZORU

Bošnjaković: Karamarko je u pravu u vezi komunističkih zločina

'10.02.2011. Dezmanov prolaz, Zagreb - Drazen Bosnjakovic, ministar pravosudja u VladiRH Photo: Patrik Macek/PIXSELL'
'Patrik Macek/PIXSELL'
Autor
Ivanka Toma
12.02.2011.
u 12:15

DORH nije napravio pogrešku u koracima kada nije želio otvarati istragu protiv T. Purde. Time bi dao vjerodostojnost iskazima iznuđenim u srpskim logorima, zaključuje Bošnjaković.

Slučaj Purda, optužbe Amnesty Internationala da Hrvatska ne istražuje “svoje zločince”, apostrofiranje Vladimira Šeksa u tom kontekstu, te završetak pregovora s EK dio su vrućih tema otvorenih u razgovoru s ministrom pravosuđa Draženom Bošnjakovićem u našem tjednom prilogu Obzor.

:: Što mislite o inicijativi ministra policije Tomislava Karamarka da se krene u procesuiranje komunističkih zločina?
– Svaki ratni zločin trebamo procesuirati ima li dokaza da je počinjen i treba ga sankcionirati. Ratni je zločin teško i neprihvatljivo djelo i u tom duhu podržavam Karamarka.

:: Je li ministar Karamarko razgovarao s vama o tome? Spominje se 718 lokacija sa čak 628 masovnih grobnica i više od 89.000 žrtava, što je ogroman zalogaj, tim više što je od kraja 2. svjetskog rata prošlo 66 godina.

– Ne treba se ni sa kime o tome konzultirati jer to spada u nadležnosti policije. U ovlasti je policije da prikuplja dokaze, analizira ih i, u suradnji s Državnim odvjetništvom, poduzima potrebne radnje. Karamarko i ja razgovarali smo o toj inicijativi.

:: Dosta je prigovora da je vraćanje u 2. svjetski rat i komunističke zločine samo priča u predizbornoj kampanji.

– Ne doživljavam to tako. Svaki ratni zločin treba istražiti i poduzeti sve zakonske mjere za sankcioniranje.

*Cijeli intervju s ministrom Bošnjakovićem pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista u prilogu Obzor

>>Manolića, Boljkovca i Bulata terete za masakriranja i ubojstva civila

Komentara 44

NN
NNN333444
12:45 12.02.2011.

Konacno trebate zaustaviti montirane progone Hrvatskih branitelja koje je Mesic sa svojim srboUDBASIMA vjesto kreirao i osramotio cijeli domovinski rat tako da su tisuce branitelja zbog njegove izdajnicke politike izvrsili samoubojstvo . Taj izdajnik Mesic mora platiti za svoja nedjela kao i svi udbasi koji su samo promijenili polozaje.

MR
mravac
13:38 12.02.2011.

santos008 Ti balvane nemaš pojma šta znaći dotepenec ni gdje se koristi. Vrati se u svoje Bugojno i uživaj!

NN
NNN333444
12:42 12.02.2011.

druze Bosnjakovicu kada raskrinkate ovu Mesicevu UDBASKU bandu koja se inflitrirala u sve pore Hrvatskog javnog i politickog zivota mozda vam hrvatski gradjani i budu nesto povjerovali. Ovaj prepis texta vam mozda otvori oci da Hrvatski gradjani nisu slijepi i znaju sto je pozadina UDBASKE boljsevicke rabote. TREBA OTVORITI PROCES LUSTRACIJE UDBASA *********************************************************************************** Sluzbe sigurnosti bile su 80-ih godina na niz načina veoma djelatne u kriznim političkim, vojnim i gospodarskim situacijama u drugoj Jugoslaviji.Tako su sigurnosne službe bile intenzivno uključene u intervenciju na Kosovu početkom 80-ih godina.Od sredine 80-ih godina,kad je dolazak pluralne demokratizacije postajao sve izgledniji,SLUŽBE SIGURNOSTI SU SVE SUSTAVNIJE ČISTILE ARHIVSKE FONDOVE KOJI SU U NOVIM OKOLNOSTIMA MOGLI KOMPROMITIRATI KOMUNISTIČKE UPRAVLJAČKE ELITE. U procesu raspada druge Jugoslavije,VELIKI BROJ DJELATNIKA I SURADNIKA SDS-A JE NAPUŠTAO SIGURNOSNI SUSTAV JUGOSLOVENSKE DRŽAVE I ZAUZIMAO NIZ ISTAKNUTIH SIGURNOSNIH I DRUGIH UPRAVLJAČKIH POLOŽAJA U NOVONASTALIM DRŽAVAMA. KOLIKO JE TAJ PRIJELAZ BIO ORGANIZIRAN OD STRANE JUGOSLOVENSKIH SLUŽBI KAO DIO NJIHOVOG sigurnosnog DJELOVANJA U NOVIM OKPLNOSTIMA,A KOLIKO SPONTAN OSTAJE OTVORENO PITANJE. Znakovito je da je o Jugoslovenskim tajnim službama i njihovim pripadnicima,nakon 1990.g.javno objavljen (knjige,mediji,internet) veliki broj podataka i dokumenata,a nasuprot tome ,i nadalje su izuzetno rijetko javno dostupni podaci o jugoslovenskim vojnim sigurnosnim službama,koje su očigledno veoma intenzivno i sustavno djelovale i I PRIJE I POSLIJE 1990.go O značaju i moči vojnih i civilnih jugoslovenskih sigurnosnih službi kao akteru prije a naročito nakon 1990.g.-na deduktivan način svjedoči činjenica da ni u jenoj novonastaloj državi na prostoru bivše Jugoslavije nisu pokrenuti procesi suočavanja s njihovim djelovanjem (ni znanstveno,ni društveno,ni pravosudno,ni lustraciski).S druge strane ,događaju se različiti oblici suočavanja čak i s ulogama najistaknutijih političkih i vojnih aktera,ali to nadalje izostaje za strukturu pripadnika jugoslovenskih sigurnosnih službi. Ta svojevrsna zaštita sigurnosnih službi i njenih pripadnika očituje se i na nekim sadašnjim istaknutim primjerima iz Hrvatske.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije