Moramo pomoći ljudima što bliže problemu - ta ideja, s naglaskom na “što bliže problemu”, provlačila se kroz raspravu na današnjem sastanku ministara unutarnjih poslova Europske unije, koji su raspravljali o tome kako pomoći izbjeglicama iz Afganistana, ali i spriječiti njihovo masovno pojavljivanje na granicama Europe.
“Na temelju naučenih lekcija, EU i države članice odlučne su u tome da zajednički djeluju na sprečavanju ponovne pojave nekontroliranih masovnih ilegalnih migracija, viđenih u prošlosti”, kaže se u usvojenim zaključcima Vijeća EU za unutarnje poslove i dodaje: “Treba izbjeći poticanje ilegalnih migracija”.
Ministar Davor Božinović u izjavi novinarima nakon sastanka djelovao je zadovoljno jer je, kaže, EU u ovoj potencijalnoj izbjegličkoj krizi djelovala brže i ranije nego u sličnim krizama.
- Obavili smo cijeli niz razgovora prije nego što je ijedan ilegalni migrant nakon smjene režima u Kabulu stigao do Europe, što je dobar znak onoga o čemu govorimo već par tjedana, a to je da Europa ne smije ponoviti greške iz 2015. godine. EU čini sve, i činit će sve, kako bi spriječila masovni dolazak izbjeglica iz Afganistana. Ali, s druge strane, nije i neće zaboraviti svoju humanitarnu dimenziju, koja će se prije svega primjenjivati u državama koje okružuju Afganistan. Usvojena izjava Vijeća EU dobra je poruka o tome što Europa radi, što planira raditi, a što ne planira raditi. Ovo zadnje se sigurno odnosi na otvaranje granica - komentirao je Božinović.
Potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas poručio je da “ovaj put moramo raditi što bliže problemu, što znači raditi sa susjednim zemljama i pokušati pomoći ljudima kako bismo smanjili mogućnost da krijumčari stvore masovni pokret prema našim vanjskim granicama”.
U usvojenom tekstu spominje se mogućnost preseljenja izbjeglica iz Afganistanu susjednih zemalja u EU, ali vrlo načelno, uvjetno i na dobrovoljnoj osnovi, bez obvezujućih kvota: “kao dio globalnih nastojanja, podrška se može pružiti u obliku preseljenja na dobrovoljnoj osnovi, prioritizirajući ranjive osobe, poput žena i djece”. No, jasno se komunicira razlika između takvih legalnih migracija, u sklopu kojih je i Hrvatska već odlučila primiti 19 afganistanskih izbjeglica, od ilegalnih migracija, koje će EU, prema usvojenom tekstu izjave, aktivno sprječavati, i u suradnji sa zemljama u okruženju Afganistana, i kroz jačanje kapaciteta zaštite vanjske granice Unije.
- Pa upravo i primjer tih 19 osoba nam govori da ljudi, u uvjetima kad su životno ugroženi, uzmu sa sobom dokumente. Za razliku od najvećeg broja onih koji nam pokušavaju ilegalno ući i od kojih baš nitko nema nikakav identifikacijski dokument - komentira ministar Davor Božinović.
Upitan o jednoj sasvim drugoj temi, ali iz njegova resora, ministar je rekao da Hrvatska neće slijediti jučer usvojene preporuke Vijeća EU o tome da se, zbog pogoršanja epidemiološke situacije s Covidom-19, ponovo zabrane ne-esencijalna putovanja američkih državljana u EU.
- Naši epidemiolozi ne procjenjuju da su američki turisti rizik za Hrvatsku. Kao što uostalom nisu ni izraelski - rekao je Božinović.
VIDEO: Od sutra se otvaraju i unutarnji dijelovi kafića: Evo koja su pravila ponašanja.
Turaka je 1952.bilo 22,5 milijuna, a danas ih je 84 milijuna. Za 30 godina EU će biti puna Afrikanaca, Arapa, Indijaca i Kineza.