ŽENIDBA-UDAJA

Brački neženje putuju po nevjeste u Slavoniju

14.03.2009.
u 17:08

Sve je počelo kroz šalu, kad su rekli kako je kod njih u Nerežišću manjak mladih djevojaka za udaju, pa smo ponudili naše djevojke, ali nismo ništa konkretno dogovorili. Ja sam to razumio kako dobru šalu jer ne bih se upuštao u posao provodadžije, ali ako se mladi iz ovih mjesta jednom upoznaju i vjenčaju, općina će rado biti kum – kaže Ivan Gerovac načelnik općine Rokovci-Andrijaševci, odgovarajući na vijesti kako u mjestu s manjkom djevojaka na Braču računaju da je posao već uglavljen.

Povezao ih spomenik
Gerovac podsjeća da je sve počelo prije nekoliko tjedana kad je posjetio Nerežišće, gdje vinkovački umjetnik Branko Bazina od čuvenog bračkoga kamena izrađuje spomenik posvećen poginulim braniteljima koji će uskoro biti postavljen u središtu mjesta. Tada se upoznao s načelnikom općine Nerežišće Lovrom Kuščevićem i u razgovoru su spomenuli moguću suradnju dviju općina, a dogovoren je novi susret kada izaslanstvo općine bude posjetilo Vukovar, gdje u izložbenom prostoru Gradskog muzeja u dvorcu grofa Eltzaizlaže njihov umjetnik Petar Jakšiću.


Na andrijaševački KUD načelnici dviju općina gledaju kao na rješenje problema neženja bračkog mjesta Nerežišća

– Prije tri tjedna opet smo se sreli, ali ovaj put na našem terenu u Vukovaru, a potom u Andrijaševcima, gdje smo ih ugostili kao prijatelje. Razgovarali smo o suradnji pa su gosti rekli da mogu pomoći svojim graditeljskim iskustvom pri obnovi, a spomenuli su kako kod njih ima 30 – 40 slobodnih, neoženjenih muškaraca. Odgovorio sam da i kod nas ima slobodnih djevojaka stasalih za udaju, pa bi se i na tom polju mogla ostvariti suradnja.

Dogovoreno je da naš KUD “Slavko Janković” u srpnju na sedam dana posjeti Nerežišće kako bismo pokazali dio našega bogatog folklora i da bi se mladi međusobno upoznali – objašnjava načelnik Gerovac. Dodaje da predsjednica KUD-a Marijana Pritaković još ne zna za gostovanje na Braču, jer svi detalji još nisu uglavljeni. Zaista, predsjednica Pritaković nema pojma o putovanju u Nerežišće, a još manje za “provodadžijske” naume svog načelnika.

– Ne znam odakle takva ideja, jer u KUD-u su, osim dviju, samo mlade djevojke koje još idu u srednju školu pa i ne razmišljaju o udaji. Mislim da bismo trebali nastupom u Nerežišću pokazati umijeće u plesu i pjesmi koje naš KUD njeguje već 72 godine, a to tko će se u koga, odakle i kada zaljubiti treba prepustiti mladima.

Ništa nasilu i namješteno nije dugog vijeka – kaže predsjednica KUD-a koji broji stotinjak članova i ponose se što kroz folklornu, zbornu, tamburašku sekciju i sekciju svirača tradicionalnih glazbala njeguju izvorni folklor svoga sela i kraja. Usput, i predsjednica KUD-a je neudana. Načelnik Ivan Gerovac kaže da se ne treba miješati u emotivne veze, ali treba zbližiti dva mjesta.


Načelnik općine Andrijaševci-Rokovci Ivan Gerovac uz skulpturu načinjenu od bračkoga kamena

– Kad je izaslanstvo općine Nerežišće bilo kod nas, akademski kipar Petar Jakšić darovao nam je jednu od kamenih skulptura koje su bile izložene na vukovarskoj izložbi. Skulptura “Otkrivanje” će krasiti prostor naše Općine, a i to je dokaz dobre suradnje općina Nerežišće i Rokovci-Andrijaševci – zaključuje načelnik Gerovac.

Sama općina Nerežišće, povijesno upravno središte Brača, po mnogo čemu mogla bi služiti kao uzor cijeloj Hrvatskoj. Zanimljivo je da svi – baš svi! – muškarci rade. Većina je zaposlena u kamenolomima i klesaskim radionicama, dio u novoj poslovnoj zoni.

No u posljednje se vrijeme Nerežišće – ukupno broji blizu tisuću stanovnika – našlo na novinskim stupcima zbog manje pohvalne činjenice. Čak je pedesetak muškaraca starijih od trideset godina neoženjeno! Pa se pojavila i šala da će se Nerežišće preimenovati u Neženišće!

Možda se ta statistika popravi na ljeto kad u posjet stignu djevojke iz Andrijaševaca pokraj Vukovara. Ne radi se o klasičnom dovođenju neudanih djevojaka neoženjenim momcima, riječ je ipak o kulturnoj suradnji između dviju općina. Kamenoklesari iz Nerežišća pomažu Andrijaševcima, a tamošnji KUD će gostovati na Kulturnom ljetu u tom bračkom mjestu.

– Malo su to mediji prenapuhali, ipak se radi o kulturnoj suradnji. No tko zna, možda se koji naš momak zagleda u njihovu djevojku, daj Bože da se netko i oženi – objašnjava načelnik Nerežišća Lovre Kuščević, inače brat bigbrotherovca Tomislava.

Cure su im otišle
No nije nam bilo nimalo lako pronaći te neženje, ljudi ipak rade. No, poslije radnog vremena počeli su se skupljati u jedinom otvorenom mjesnom kafiću “Štradun”. Nisu, doduše, bili spremni odmah otvoriti dušu, no nakon nekoliko piva neki od njih su nam ispričali svoje priče.

– A što ćemo, cure su većinom otišle u Split u škole i fakultete, neke se zaposlile i ostale tamo. A mi čekamo lito, kad mjesto opet oživi. Nema ovdje ni mjesta za izaći, nema plesnjaka kao u vrijeme kada su se upoznali naši roditelji. Otiđemo eventualno u Supetar vikendom i to je to – priča nam Teo.


Lovre Kuščević, načelnik Nerežišća, nada se da će kulturna suradnja uroditi i nečim drugim jer Teo i njegovi prijatelji iz lokalnog kafića, iako u 30-ima, još su neoženjeni

A možda je baš ta zaposlenost, smatraju neki, razlog radi kojeg su brojni muškarci ostali sami.

– Radimo cili dan, vratimo se s posla cili mrtvi, nema čovik onda volje izaći. Zabiju se momci doma i gledaju TV. Samo oni koji ne rade imadu vremena i gledadu noge – iznosi nam Haris svoju teoriju.

– Tribala bi država subvencionirat brakove. Skupo je to, platit restoran za svatove, bend, mora se koja tisuća kuna dat i popu. A ne daj ti Bože da se rastaviš. Nakon toga kaznu plaćaš cili život – upozorava Andrija, koji je baš nedavno slavio taj ključni, 30. rođendan. Nije njegova teorija, tvrdi, dokaz poznate bračke škrtosti.

Ne gledaju svi novce, kažu da za ljubav treba imat dušu.

– Moram priznat da sam ima masu prilika, dobrih cura, nisam živio u celibatu. No uvik čovik misli da može nać bolju, koju će više volit. A vrime prolazi, ne čeka je – priča nam Nikša.

Ne žele trčati pred rudo što se tiče dolaska Slavonki. Dočekat će ih prijazno, kao pravi domaćini. Vjeruju da će im se sunčani i brdoviti Brač više svidjeti od ravne i uvijek kišne Slavonije, kakvom je oni gledaju.

– Neka dođu, nećemo im naudit – priča društvo u Štradunu.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije