Kako se raspetljava afera s prisluškivanjima kojima su se služili novinari britanskog tabloida News of the World, njegov vlasnik Rupert Murdoch sve se manje čini kao najuspješniji svjetski medijski mogul, a sve više kao glava mafijaške obitelji.
Kad je afera počela stizati do sudova, njegova organizacija kupovala je šutnju milijunskim iznosima koje je isplaćivala ljudima koji su o tome nešto znali. Kad je afera kulminirala zahtjevom za smjenu bivše glavne urednice, sada direktorice, Murdoch ju je odbio smijeniti jer je Rebekah Brooks postala “dio obitelji”. A sada je otkriven i treći element svake dobre mafijaške priče: Murdochova organizacija koristila se sitnim kriminalcima za obavljanje najprljavijih poslova. Bivši britanski premijer Gordon Brown otkrio je kako su novinari Sunday Timesa uz pomoć osuđivanih kriminalaca došli do tajnih podataka o njegovim osobnim financijama i o zdravstvenom stanju njegova sina.
Prljave metode
“Provaljeno je u moj bankovni račun. Moja porezna prijava u jednom je trenutku nestala. Provaljeno je u medicinsku dokumentaciju. Ne znam kako se sve to dogodilo. Ali znam da postoje apsolutni dokazi da je u dva navrata News International unajmio ljude da to naprave, i to ljude koji su poznati kriminalci s dosjeima zbog prijevara i nasilja”, rekao je Gordon Brown. Sve se to događalo prije no što je Brown postao premijer, u vrijeme dok je bio ministar financija, ali njegovo svjedočenje učinilo je ovu aferu još većom. To je prvi put da se i Sunday Times, nedjeljno izdanje uglednog dnevnog lista The Times, također u vlasništvu Ruperta Murdocha, spominje kao redakcija koja se koristila prljavim novinarskim metodama.
Brown je spomenuo još jedan primjer ilegalnog narušavanja njegove privatnosti u režiji Murdochova tabloida The Sun. Ubrzo nakon što je u listopadu 2006. Brown dobio sina Frasera, Rebekah Brooks, tadašnja glavna urednica Suna, nazvala je njegovu suprugu Sarah i rekla da je tabloid došao do medicinske dokumentacije koja pokazuje da mali Fraser boluje od cistične fibroze, vrlo rijetke i smrtonosne bolesti. Brown nikada nije želio govoriti o bolesti svoga sina, želio je to zadržati isključivo kao privatnu stvar, ali nakon što je čuo da The Sun planira objaviti medicinsku dokumentaciju, on i njegova žena briznuli su u plač. “Bili smo nevjerojatno uzrujani znajući da će naš sin biti u medijima”, rekao je Brown. Tabloid The Sun odmah je izdao priopćenje u kojem se tvrdi da su do medicinske dokumentacije Brownova djeteta došli na legalan način, ali Brown smatra da će vodstvo tabloida morati dati bolje objašnjenje.
“Osim ako doktor ili obitelj ne daju javnu izjavu o tome, ne pada mi na pamet nijedan drugi način na koji bi zdravstveno stanje djeteta moglo legalno biti objavljeno u javnosti”, rekao je bivši britanski premijer.
Brownova izjava odjeknula je kao bomba u britanskoj javnosti jer, ako bivši ministar financija i premijer nije mogao biti zaštićen od ilegalnog prisluškivanja i kopanja po svojoj privatnosti, nitko više ne može sa sigurnošću reći da nije bio meta.
Njegovo svjedočenje značajno je još zbog nečega. I Brown, kao i svi iole važniji britanski političari – bez obzira na to jesu li ih Murdochove novine napadale ili hvalile – pojavljivali su se na rođendanima, zabavama i drugim društvenim događanjima u organizaciji obitelji Murdoch ili Rebeke Brooks. Brownova supruga Sarah nedavno je čak pomagala Rebeki Brooks organizirati proslavu njezina 40. rođendana. Svi su im političari davali legitimitet družeći se s njima. Svi su, zapravo, bili u strahu: željeli su biti u dobrim odnosima kako ih Murdochovi mediji ne bi razapeli.
Činjenica da se sve više britanskih političara odvažuje otvoreno govoriti protiv prakse Murdochovih medija, otkriva da se više ne boje Murdocha i njegova tabloidnog oružja za masovno uništenje. To je velika društvena promjena za cijelu Veliku Britaniju. Murdoch odjednom više nije toliko moćan, a ni toliko bitan.
Na valu ove afere na površinu izlaze i detalji o nevjerojatnoj bliskosti Ruperta Murdocha s više generacija britanskih lidera. Otprije je poznato da je bivši premijer Tony Blair bio na stalnoj telefonskoj vezi s Murdochom, a pobrinuo se i da ti razgovori nikad ne budu zabilježeni u arhivama. U devet dana prije invazije na Irak tri se puta čuo s Murdochom, posljednji put samo dan prije invazije. Murdochovi listovi zdušno su podržali napad na Irak.
I policija u aferi
Afera s News of the Worldom zbog toga ne potresa samo medijsku nego i političku scenu Velike Britanije. Sadašnji premijer David Cameron odlučio je promijeniti odnos političara i medija, koji je sam Cameron na konferenciji za novinare prošli tjedan opisao kao “previše blizak, previše ugodan”. Sam premijer Cameron preblizak je ovoj aferi jer je zaposlio bivšeg glavnog urednika tabloida News of the World kao svoga komunikacijskog stratega. Afera potresa i policiju, koja je od 2005., kad je otkriven prvi slučaj prisluškivanja telefona u kraljevskoj palači, imala dokaze o tome da ilegalna praksa u redakciji News of the World nije bila ograničena samo na jednog novinara već je postojala u cijelim novinama. Policija je imala dokaze, ali ih je odlučila ignorirati.
Kao i u aferi Watergate koja je dovela do pada američkog predsjednika Nixona, pravo pitanje više nije samo tko je u redakciji Murdochova tabloida odobrio prisluškivanje, nego tko je sve u redakciji i izvan nje znao za tu praksu. I tko je u policiji ili među političarima zataškavao i sprečavao istragu.
Neki sam dan navjestio da će krenuti informacije poput opisanih u članku pa me netko pitao \"u kojem djelu tzv. velike britanije živim\". Mafija sused, mafija, kud god da se okreneš!