MEĐIMURJE

Čak 88 posto anketiranih učenika sudjelovalo je u igrama na sreću

Kladionica
Foto: Pixsell
03.07.2014.
u 20:38

Najzastupljenije su on-line igre bez novčanih uloga, poput ruleta, koje su, upozoravaju psiholozi, korak prema ulasku u svijet kockanja za pravi novac. Pet posto učenika svaki dan odlazi u kladionicu

Čak 43 posto učenika sedmih i osmih razreda međimurskih osnovnih škola i drugog razreda srednjih škola ima iskustva s on-line igrama na sreću bez novčanih uloga. Iako se u njima ne koristi pravi novac, psiholozi upozoravaju da one mogu biti korak prema kockanju s novčanim ulozima. Od 1200 ispitanika, on-line igre bez novčanih uloga najmanje jednom odigralo je čak 517 učenika.

- Sudjelovanje u on-line kockanju bez novčanog uloga dopušteno je i osobama koje nisu navršile 18 godina, pa im mogu pristupiti i djeca. Te igre pružaju doživljaj uzbuđenja i osobito zadovoljstva koje slijedi nakon pobjede - ističe psihologinja Berta Bacinger Klobučarić, koja je s kolegicama iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, liječnicama Dianom Uvodić-Đurić i Renatom Kutnjak Kiš, objavila rezultate istraživanja provedenog na uzorku učenika iz svih škola.

Jedna od tema bilo je i kockanje, koje je, iako zabranjeno maloljetnicima, itekako dostupno djeci. U Međimurskoj županiji 88 posto mladih barem je jednom u životu probalo neku od igara na sreću, a najzastupljenije su, s 43 posto, upravo on-line igre, koje, smatraju psiholozi, kod mladih mogu razviti lažni osjećaj sigurnosti koji ih potiče na igre za pravi novac.

Četrdeset posto ih je igralo ili igra loto i kupuje jednokratne srećke, što se čak smatra obiteljskim igrama koje često igraju s roditeljima, a u sportskoj kladionici bilo je njih 223. Istraživanje je pokazalo da se 121 učenik kartao za novac, a 48 ih ima iskustva s kasino igrama. Pet posto mladića svakoga dana odlazi u kladionicu! Igra se i bilijar za novac. Kad su ih upitali za negativne posljedice, ispitanici navode da potroše više novca od planiranog i da propuštaju druženje s prijateljima.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije