Bitka za Alep bitka je za Siriju. Gotovo svi analitičari uvjereni su u tu tezu. Zbog toga obje strane koriste sve raspoložive snage kako ne bi izgubile bitku u tom sirijskom gradu koji je posljednja crta nakon koje bi sirijski predsjednik Bashar al-Assad proglasio pobjedu jer bi se njegovoj vojsci i saveznicima, Hezbollahu i iranskoj revolucionarnoj gardi, širom otvorila vrata za čišćenje Sirije od opozicije i džihadista.
Bitka za Alep dobila je posebnu dimenziju jer se za taj grad primjenjuje isti scenarij kao što je to bio slučaj i u Groznom u Čečeniji 1999. godine, kada je ruski predsjednik Putin u borbama s džihadistima koji su došli iz cijelog svijeta, a mnogi od njih su danas i u Siriji, a posebno u Alepu, doslovce sravnao grad sa zemljom. Poznato je da je osnivač ISIL-a Abu Musab al-Zarqawi, bio među džihadistima u Groznom. Grozni je sada miran grad, a Putin ondje uživa kultni status.
Udar na “životinje”
Ruski predsjednik Vladimir Putin, čiji zrakoplovi igraju glavnu ulogu u borbama oko Alepa bombardirajući položaje džihadista i opozicije dan i noć, odlučio je Alep pretvoriti u Grozni i očistiti ga od džihadista nakon što su pripadnici Nusra fronte, povezane s Al-Qai’dom, srušili ruski helikopter Mi-8 pored Alepa koji je bio u humanitarnoj misiji i dostavljao hranu na području pod kontrolom civila. Putina je najviše razbjesnio nehuman postupak prema petorici članova posade koje su gole vukli po tlu. Dok Zapad većinom šuti i daje tihu potporu vojnoj ofenzivi na džihadiste u Alepu (bio je šokiran i snimkom odrubljivanja glave 11-godišnjem dječaku kojeg su tzv. umjerene oporbene snage zaklale pod optužbom da je Assadov špijun), SAD je uputio optužbe na Putinov račun da u Alepu želi ponoviti Grozni.
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zakarova odgovorila je da se Rusija u Alepu mora boriti protiv „životinja“ koje SAD podupire i naoružava.
Koliko je pobjeda u Alepu važna za obje strane dokazuje i činjenica da su džihadisti s 10 tisuća boraca, od kojih je 90 posto radikalnih islamista, i najmanje 95 tenkova te s desecima samoubojica krenuli u protuofenzivu koja za sada, zahvaljujući ruskim bombarderima, nema pozitivnog efekta i pomaka.
Djevice i more
Prije same protuofenzive, u motivirajućem govoru koji je uputio borcima, zapovjednik udruženih islamističkih snaga Saudijac Abdullah Al Muhesni kazao je da ih u raju čekaju tisuće djevica toliko lijepih i slatkih da ako pljunu u more i samo slano more postat će slatko.
U međuvremenu, nakon bombardiranja glavne baze ISIL-a u Libiji u gradu Sirtu, američki predsjednik Obama kazao je da su akcije uslijedile “na zahtjev libijske vlade” te istaknuo da želi “stabilnu Libiju, bez ISIL-a”.
>>Strah, teror, neizvjesnost, pokolj za pokoljem, vojni puč, marš Donalda Trupa...
odavno amerikanci kazu da Rusija bombarduje sve, skole bolnice im omiljeni cilj.