Dvije zastupničke skupine četiriju oporbenih stranaka u srbijanskom parlamentu predložile su tekst rezoluciju o genocidu u Srebrenici u kojem su snage bosanskih Srba 1995. ubile oko 8000 Bošnjaka, za koji do sada Srbija službeno ne želi priznati da se radi o genocidu.
Prijedlog rezolucije kojom se najoštrije osuđuje genocid u Srebrenici i svako nijekanje genocida srbijanskoj Skupštini uputile su skupine zastupnika Liberalno demokratska partija (LDP) - Stranka demokratske akcije Sandžaka (SDA) i Liga socijademokrata Vojvodine (LSV) - Zelena stranka - s ukupno 11 zastupnika od ukupno 250 koliko ih parlament ima.
Nacionalno-konzervativni pokret Dveri prvi se usprotivio prijedlogu rezolucije o genocidu u Srebrenici i najavio da će glasovati protiv, ustvrdivši da "genocida nije ni bilo", te da neće prihvatiti dokument u tako "jednostranoj i neobjektivnoj formi" koji samo dolijeva "ulje na vatru" jer je "bilo i drugih zločina" o kojima treba zauzeti objektivno stajalište.
U rezoluciji je predloženo da se 11. srpnja proglasi danom sjećanja na genocid u Srebrenici, a uz izraženo suosjećanje za sve žrtve u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije i za njihove obitelji, sve susjedne države pozvane su da nastave osiguravati "pravdu i dugoročnu potporu preživjelima, uključujući po potrebi one koji su bili žrtve seksualnog nasilja", navodi se u tekstu prijedloga.
Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić se 2013. ispričao za pokolj u Srebrenici, ali odbija nazvati ga genocidom unatoč presudama Haškog suda koji ga je okarakterizirao kao genocid.
Predlagači traže od države predanost završnom dokumentu Svjetskog summita iz 2005. o "odgovornosti za zaštitu stanovništva od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti".
Prijedlogom rezolucije podupiru se napori u provođenju istrage i procesuiranja optuženih za genocid u Srebrenici, uz obavezu da će se iskorititi sva raspoloživa sredstva i mehanizmi kako bi se istraga provela do kraja, a svi odgovorni izveli pred sud. U prijedlogu rezolucije naglašava se "ključna važnost pomirenja koje je utemeljeno na dijalogu, suočavanju s prošlošću i posvećenosti pravdi i podršci žrtvama", što je preduvjet za dodatno jačanje sgurnosti, stabilnosti i prosperiteta u regiji.
Prijedlog rezolucije o Srebrenici potpisali su zastupnici Sulejman Ugljanin, Enis Imamović (SDA), Čedomir Jovanović, Žarko Korać, Nataša Mićić, Nenad Milić, (LDP), te zastupnici LSV i Zelene stranke Nenad Čanak, Goran Čabradi, Olena Papuga, Marinika Tepić, Nada Lazić i Goran Čabradi.
>>'Osoba koja je negirala genocid u Srebrenici nema moralno pravo biti arbitrom hrvatske politike'
HOLANDSKI PUKOVNIK KOJI JE UZDRMAO HAG I CEO ZAPADNI SISTEM: O Srbima kruže mnoge laži! Srbi nisu počinili genocid, već su briljantno oslobodili Srebrenicu!....Sam „nesporazum“ holandske vlade sa svojim vojnicima zvanično je počeo kada je odlazeći sa službe u Bosni, pukovnik Tomas Karemans zapovednik bataljona, u Zagrebu na prigodnoj konferenciji za štampu 25. 7. 1995. pohvalio pripadnike Vojske Republike Srpske za veoma dobro isplaniranu i izvedenu akciju oslobađanja Srebrenice. Pukovnik Karemans je naglasio da je ta akcija bila usmerena isključivo protiv muslimanskih jedinica, a nikako protiv pripadnika 13. pešadijskog bataljona iz Holandije, koji je bio stacioniran u Srebrenici. Srbi su vešto nadmudrili muslimanske vojnike, zaključio je Karemans.............. Na pitanje zagrebačkih novinara da objasni svoje gledište o navodnom etničkom čišćenju u Srebrenici, pukovnik Karemans je odgovorio da su muslimani popalili 200 srpskih sela oko Srebrenice i pobili stanovništvo koje je u njima živelo....... Ova njegova izajava „šokantno“ je delovala na strane novinare koji su spremni došli da napadnu Karemansa....... TAKO je počeo „medijski topli zec „za holandske vojnike. Ubrzo je smenjen i Karemansov pretpostavljeni holandski general Kuzi. On je izjavio „da nakon pada Srebrenice srpsko-bosanske trupe nisu počinile genocid nad muslimanima („Di velt“ 12. 7. 1996)......... Nemački list „Di velt“ je 25. 7. 1995. izvestio da su se reporteri novina raspitivali kod holandskih vojnika, koji su se vratili iz Srebrenice, i uvek dobijali isti odgovor: – U Srebrenici se nije zbio genocid!....... Doslovno je tada napisano: ...Vojnik iz redova holandskih plavih šlemova Arnold Blom je pred državnom komisijom Holandije bio izričit: – Kada smo patrolirali u enklavi, muslimani su provocirali srpsku vatru. Oni su pucali preko nas i time hteli da postignu da Srbi pogode nekog od nas kako bi spoljni svet opet na njih svalio krivicu! Ovu izjavu preneo i dnevnik „NRC Handelsbiad“.