MOŽE SE PROŠIRITI NA LJUDE

Virolozi zabrinuti: Ptičja gripa otkrivena kod svinje na farmi u SAD-u

Francuske grupe za zaštitu životinja osu?uju uvjete u kojima se svinje uzgajaju na farmama
Foto: ABACA
1/3
05.11.2024.
u 15:26

Znanstvenici su posebno zainteresirani za infekcije svinja jer te životinje mogu poslužiti kao "mješavina" za različite vrste virusa

Detekcija visoko patogenog soja ptičje gripe H5N1 kod svinja na jednoj farmi u američkom Oregonu izazvala je zabrinutost među virolozima. Ovo otkriće nije iznenađujuće s obzirom na brz globalni rast H5N1 još od 2020. godine, ali ono što posebno brine znanstvenike jest mogućnost miješanja virusa ptičje i ljudske gripe u organizmu svinje, što bi moglo dovesti do pojave virusa s potencijalom za prijenos među ljudima.

Na američkoj farmi na kojoj je H5N1 zabilježen, uz perad su boravile i svinje, a iako su izgledale zdravo, jedna je pokazala prisutnost H5N1 u nosnom brisu. Nije poznato je li svinja doista bila zaražena ili je tek slučajno pokupila virus od zaražene peradi. Trenutno, nema naznaka da se virus proširio među drugim svinjama na farmi. Prijenosi virusa između vrsta, poznati kao “spillover” infekcije, nisu neuobičajeni; primjerice, H5N1 je ranije ove godine zabilježen i kod alpaka, prenosi The Conversation.

Znanstvenici su posebno zainteresirani za infekcije svinja jer te životinje mogu poslužiti kao "mješavina" za različite vrste virusa, omogućujući im potencijalno opasne genetske kombinacije. Influenza virusi, posebno virus gripe A kojem pripada H5N1, relativno su prilagodljivi i imaju potencijal za prelazak između različitih vrsta. Povijesno, pandemije koje su pogodile ljude često su imale svoje ishodište upravo u virusima gripe, a mogućnost nove pandemije uvijek postoji.

Virusna prilagodba na novi domaćin složen je proces. Svaki tip virusa “specijaliziran” je za određene stanice koje prepoznaje preko specifičnih molekula na njihovoj površini. Ptičji i ljudski sojevi gripe teško međusobno razmjenjuju gene jer prepoznaju različite tipove šećernih molekula na stanicama svojih domaćina. No, stanice u svinjskim dišnim putevima imaju obje vrste šećernih molekula, omogućujući im da postanu “miješalište” za viruse ptičje i ljudske gripe.

POVEZANI ČLANCI:

Iako nema dokaza da se H5N1 počeo širiti među svinjama, ovo je prvo zabilježeno prisustvo H5N1 kod te vrste, što dodatno opravdava oprez. Neki eksperimentalni podaci sugeriraju da je H5N1 teško zaraziti svinje, no činjenica da se ovaj virus pojavio kod mnogih drugih životinja proteklih godina ipak drži virologe na oprezu.

Novi sojevi gripe mogu godinama ostati ograničeni na životinjske vrste, kao što je slučaj s virusom koji se među svinjama održao desetljećima prije nego što je pridonio pandemiji svinjske gripe 2009. Zbog svoje prijemčivosti za ptičju i ljudsku gripu, svinje su pod stalnim nadzorom jer predstavljaju “mješalište” koje može omogućiti nastanak virusa sa sposobnošću prijenosa među ljudima.

>> FOTO Pogledajte kako izgleda splitski Žnjan, radovi su u završnoj fazi, a fotografije iz zraka spektakularne

Francuske grupe za zaštitu životinja osu?uju uvjete u kojima se svinje uzgajaju na farmama
1/13

Komentara 2

PL
ploter29
17:59 08.11.2024.

Drvna industrija zabrinuta: otkriveni štilovi u medijskim rektalnim otvorima

BA
Blokirani admin
10:03 10.11.2024.

Bezvezan trud , Trump je pobjedio i nove plandemije nece biti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije