- Ovo je prilika da zahvalim svima koji rade na očuvanju hrvatskog jezika, kulture i tradicije, na koju svaki narod ima pravo, pa tako i hrvatski, koji je pred ulaskom u Europsku uniju, nakon što su parlamenti svih njezinih država članica ratificirali naš Pristupni ugovor - rekao je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u subotu navečer na svečanom obilježavanju 20. godišnjice osnutka Austrijsko-hrvatske krovne udruge za obrazovanje, kulturu i socijalno „Anno '93“ u Beču, u čijem je sklopu održana 11. Međunarodna smotra folklora.
Dodao je kako ulaskom RH u EU hrvatski jezik dodatno dobiva na važnosti, jer postaje 24. službeni jezik Unije. Čestitao je svečarima na obljetnici i naporima koje ulažu u očuvanje hrvatskog jezika u višejezičnom austrijskom prostoru.
Djeca odrastaju dvojezično
- Hrvatska ulazi u EU, no važno je da i cijeli jugoistok Europe ispuni standarde i uđe u EU. Time će se otvoriti granice, a kad se one otvore nema više motiva za rat - istakao je Mesić, napomenuvši kako će u Europi kao jedinstvu različitosti svaki narod živjeti u jedinstvenom kulturnom korpusu.
- Danas sam bio i kod gradišćanskih Hrvata u Gradišću, i zadivljujuće je da su unatoč tome što već stoljećima žive na tom prostoru, uspjeli sačuvati hrvatski jezik - rekao je bivši hrvatski predsjednik. Dodao je kako ga je ugodno iznenadila spoznaja da djeca tamošnjih Hrvata odrastaju dvojezično, i da roditelji s njima kod kuće govore hrvatski, a u vrtićima i školama uče njemački.
Predsjednik AH udruge Anno '93 Perica Mijić kao domaćin Smotre i proslave 20. rođendana udruge na čijem je čelu, pozdravio je nazočni skup na kojem se je zajedno s izvođačima okupilo oko tisuću ljudi. Istaknuvši glavne zadaće udruge, očuvanje hrvatske kulturne baštine, jezika i unapređenje međunarodne kulturne suradnje, zahvalio je svima onima koji su dva desetljeća zdušno pomagali Anno '93.
- Smotra se već godinama održava pod geslom "Zajedno smo jači", a Anno '93 kao krovna udruga okuplja najveći broj hrvatske mladeži u Beču, četiri podudruge, Hrvatskoj dječjoj (dopunskoj) školi, Folklornom ansamblu te Dramskoj i Multimedija sekciji - rekao je Mijić, dodavši kako za starije, uglavnom umirovljene bečke Hrvate i ostale zainteresirane seniore unutar udruge djeluje i Klub „Treća dob“.
Veleposlanik RH u Austriji Gordan Bakota čestitao je udruzi „Anno 93“ na jubileju, pohvalivši, između ostalog, njenu brigu za mlade naraštaje.
Škoro oduševio
- Danom ulaska RH u EU, 1. srpanja ove godine, Hrvatima u Hrvatskoj i hrvatskim iseljenicima otvara se nova mogućnost da se snažnije bore za očuvanje hrvatskog jezika, koji će toga dana dobiti i službenu potvrdu da je samostalan, europski jezik s dugotrajnom tradicijom - rekao je Bakota.
Govoreći o integraciji Hrvata u austrijsku sredinu napomenuo je kako su integracija i očuvanje hrvatskog jezika, kulture i tradicije dva paralelna procesa koja se nadopunjavaju, pozvavši Hrvate u Austriji da posebnu pozornost posvete da njihova djeca uče „kvalitetan književni hrvatski jezik“ što, kako je napomenuo, u Austriji nije često slučaj. Za gradišćanske Hrvate je rekao da su „važan most povezivanja Austrije i Hrvatske“.
Veleposlanica BiH u Austriji Tanja Milasinović Martinović također je čestitala udruzi „Anno 93“ na 20. godišnjici uspješnog djelovanja i okupljanja i bosanskih Hrvata.
- Osjećam se pozvanom da u njihovo ime ovdje kažem da je rad ove udruge veoma važan i da čestitam uz želje da se on i nadalje ovako uspješno nastavi - rekla je Milanović Martinović.
Direktor bečke udruge „Hilfswerk“ Helmut Lutz, koja već godinama nesebično i na razne načine podupire udrugu „Anno 93“, istakao je izuzetno dobru suradnju s njenim predsjednikom Pericom Mijićem, dodavši kako su Hrvati u Beču vrlo cijenjeni. Goste su pozdravili i predsjednik zagrebačke podružnice Anna 93, Josip Vučko te predstavnik kluba Treća dob Franjo Ilić Marković.
Na smotri je nastupilo 13 kulturno-umjetničkih društava i folklornih ansambala, i to iz Hrvatske, Austrije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Turske. Dojmljivi glazbeni uvod u svečanost dao je austrijski sastav „Die Lurnfelder“, dječja folklorna skupina Anno 93 i zagrebački Dramski studio „Novi život“, koji je pjesmom posvećenoj „onima sa Pantovčaka“, dobio buran aplauz nazočnih. Nakon službenog folklornog djela koji se je pretvorio u pravi četverosatni maraton, zabavno-glazbeni vrhunac manifestacije pripao je poznatoj zvijezdi hrvatske glazbene estrade Miroslavu Škori, koji je oduševljene goste zabavljao do ranih jutarnjih sati. Nizom popularnih hrvatskih zabavnih i narodnih pjesama nastupio je i tamburaški sastav „Fijakera“ iz Beča te obitelj Mijić i braća Vidović. Kroz program su vodili Miroslav Škoro i Đurđica Vučković, učiteljica Hrvatske dječje (dopunske) škole u Beču.
Proslavi jubileja i smotri folkora bio je nazočan i voditelj Odjela za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u hrvatskom Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Milan Bošnjak i hrvatska povjerenica za obrazovanje u Austriji Ljubica Tadić te predstavnici gradišćanskih Hrvata i hrvatskih udruga u Austriji.
>> Srbija je ostala ista, a Milošević je optužen jer nije ispunio ciljeve