– Lepoglavsku čipku UNESCO je ove godine proglasio remek-djelom baštine čovječanstva. Stoga smo vrlo ponosni što su "Hrvatske čipke i čipkarstvo kao UNESCO-ova nematerijalna baština" tema ovogodišnjeg, 14. međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi te što je festival jedan od devet projekata koje je Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO izabralo za kapitalne kulturne programe kojima se obilježava Međunarodna godina približavanja kultura – rekao je na konferenciji za novinare Mirko Varović, direktor Festivala čipke.
S lepoglavskim gradonačelnikom Marijanom Škvarićem i voditeljicom gradskog Turističkog društva Vesnom Dubovečak pozvao je građane da dođu na festival čipke, koji će se u Lepoglavi održati od 16. do 19. rujna.
– Posjetitelje očekuje bogat program jer raznolikošću sadržaja želimo zadovoljiti sva čula posjetitelja. Izložbe gostujućih i domaćih čipkarica neka budu praznik za oči, brojni koncerti zabavne i klasične glazbe bit će doživljaj za uši, a pripremamo i iznenađenja za nepce – slikovito je poručio lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić.
Iznenađenje za nepce bit će vino iz podruma Ekonomije Kaznionice Lepoglava, koje je Državni zavod za vinarstvo i vinogradarstvo nedavno certificirao kao vrhunsko vino.
Festival se otvara svečanim programom u četvrtak u 17.30 sati, a potom će posjetitelji u galerijama moći razgledati izložbe čipki iz Španjolske, Mađarske, Belgije, Estonije, Slovenije te s Paga, Hvara, iz Svete Marije, Sikirevaca, Trga kod Ozlja, Splita i Lepoglave.
Bit će izloženi čipkani velovi, primjerci čipke na modnoj i svečanoj odjeći te na oltarima, čipkane haljine i drugi raritetni primjerci skupocjenih rukotvorina. Bit će i stručnih predavanja i čipkarskih radionica. Otvara se i Sajam tradicijskog rukotvorstva i starih zanata. U programu Snehin sulj (Snašin miraz) posjetitelji će moći vidjeti kako se izrađuju tradicijski proizvodi i nošnje lepoglavskog kraja. Festivalskim programom obilježit će se i 310. obljetnica rođenja freskoslikara pavlina Ivana Rangera, a o njemu će govoriti prof. Marija Mirković, najpoznatija stručnjakinja za Rangerovo slikarstvo.