Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen te premijeri Hrvatske i Nizozemske Andrej Plenković i Mark Rutte danas su bili u zajedničkom radnom posjetu Bosni i Hercegovini. Iz Sarajeva su poručili kako BiH ima stvarnu priliku otvoriti pregovore o članstvu u Europskoj uniji, ali da provedba reformi i dalje ostaje preduvjet za to.
Zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko (EPP) rekla je za HRT da je riječ o povijesnom i ključnom posjetu koji daje povijesnu šansu BiH da u sklopu ovog mandata ove Komisije i ovih vlasti u Bruxellesu otvore pregovore.
Rekla je da su zbog posjeta politički lideri u BiH sjeli i dogovorili paket reformskih promjena i da je napravljena pozitivna atmosfera. - I očekujemo da će ispuniti svoje obaveze - dodala je Zovko. - Ključno je pokazati to zajedništvo i apsolutno tražiti taj srednji put. Ono što je Ursula von der Leyen rekla političkim liderima jest - dogovorite se - rekla je također.
Inače, prvi u nizu najavljenih sastanaka europske "trojke" u Sarajevu bio je s članovima Predsjedništva BiH. U sjedište državnog vrha stigli su Von der Leyen i Rutte, dok je Plenković izostao. Odluka je to predsjednika hrvatske Vlade da izbjegne susret s predsjedateljem Predsjedništva BiH Željkom Komšićem, kojega Hrvatska ne priznaje kao legitimno izabranog člana državnog vrha te zemlje.
VEZANI ČLANCI:
- Uzimajući u obzir da se praksa preglasavanja hrvatskog naroda u izboru člana Predsjedništva BiH ponovila i na općim izborima 2022., predsjednik Vlade nema namjeru promijeniti svoj pristup - stajalište je naše Vlade.
O nedolasku premijera na sastanak u Predsjedništvo u utorak se oglasio i predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović.
- Ne mislim da je premijer Plenković izbjegao susret s Komšićem. On je poslao vrlo jasnu poruku legitimnosti članova Predsjedništva. Mi, naime, imamo dva bošnjačka člana Predsjedništva. O tome sam danas govorio i pred predsjednikom Europske komisije premijerom Rutteom i, naravno, pred Andrejem i to je bila odlična prigoda jer jedan od naših uvjeta, od četrnaest onih koji nam trebaju da bi otvorili vrata EU, je izborni zakon. I nema veće ugroze integriteta izbornog procesa kad netko zloupotrijebi takav glas - kazao je za RTL Danas.
Na upit može li ovaj potez ugroziti odnose BiH i Hrvatske, kazao je: "Ne, štoviše, mislim da će ga snažno ojačati jer ovo što radi gospodin Andrej Plenković ima apsolutnu potporu u Bosni i Hercegovini."
VIDEO Plenković komentirao Komšića
Pa, izbori su ove godine. A s obzirom da i BiH Hrvati (meni nepojmljivo, kao i za hrvatsku dijasporu) izlaze na izbore (i) u Hrvatskoj mora im se (Plenković) još malo ulizati.