2600 tona

Čuvat će ih 54 mjeseca: Milijuni kovanica kuna pune halu u vojarni Croatia

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL/Privatni arhiv
1/4
14.01.2023.
u 09:45

2600 tona dosad povučenih kovanica hrvatskih kuna HNB je tek sada počeo spremati u novoizgrađenu stometarsku halu. Mjesečna najamnina znosi nešto više od 34.500 eura (260.000 kn), a u hali će se kovanice čuvati 54 mjeseca. Nakon što HNB isprazni halu, objekt od 3000 četvornih metara ostaje na korištenje MORH-u gdje će smjestiti vojnu opremu.

Milijune kovanica hrvatskih kuna Hrvatska narodna banka (HNB) već tjednima povlači iz prometa, ali njihovo spremanje u novu, golemu stometarsku halu u sastavu vojarne HV-a Croatia u Novom Zagrebu počelo je tek sada. Izgradnja hale je kasnila, kao i natječaj za njezinu gradnju pa je MORH ponudio zamjensko, privremeno skladište u kojemu je HNB mogao početi odlagati kovanice kuna. Hala, kao trezor HNB-a za kovanice, građevinski je dovršena nedavno, tako da je HNB mogao početi opremati trezor i nadzornom i sigurnosnom opremom.

Dosad povučeno 2600 tona

U HNB-u potvrđuju da je montažna hala u upotrebi i u njoj se već nalazi dio povučenih kovanica kune, a dio se još uvijek nalazi u privremenom skladišnom prostoru te će se postupno premjestiti u halu.

Foto: Emica Elveđi / PIXSELL

Do sada je iz optjecaja povučeno oko 2600 tona kovanica kune i naši građani još uvijek masovno polažu i mijenjaju kovanice kune u bankama. Očekujemo da će te kovanice kune doći do HNB-a u sljedećih nekoliko tjedana, kažu u HNB-u. Prilično su iznenađeni brzinom povrata kovanica, jer je već povučeno iz opticaja polovina planiranih tona kovanica, od količine koju su, ukupno bili procijenili na 5200 tona i ukupne vrijednosti 1,1 mlrd. kuna, odnosno oko 146 milijuna eura.

– Kako se kovanice kune mogu zamijeniti za euro ukupno u tri godine, očekujemo da će glavnina kovanica kune biti povučena i pohranjena u halu tijekom ove godine – dodaju.

Što se tiče novčanica kuna, koje vrijede znatno više od kovanica, one se paralelno s povlačenjem iz optjecaja sukcesivno uništavaju na sustavima za obradu novčanica koji imaju mogućnost njihova uništavanja i koji broje svaki izrezani primjerak. Povučene novčanice kuna deponiraju se u posebnom prostoru u trezorima HNB-a pa potom idu na rezanje.

Video - Kune možete trošiti još danas, a velika promjena građane čeka od sutra na bankomatima

 

U skladu s ugovorom, HNB već plaća MORH-u najamninu koja mjesečno iznosi nešto više od 34.500 eura (260.000 kn). Dogovoreno je da će HNB te metalne kune u hali čuvati 54 mjeseca uz mogućnost produljenja najma do najviše 12 mjeseci. MORH će, dakle za najam uprihoditi najmanje 1,86 milijun eura, moguće do 2,28 milijuna eura. Kada se zna da je gradnja te goleme hale MORH stajala oko 2,9 milijuna eura, ispada da će je na kraju dobiti za vrlo nisku cijenu. I HNB-u se taj posao, naravno, isplati jer smještanjem objekta unutar vojarne HV-a koja je sjedište 1. gardijske brigade Tigrova rješava ujedno i problem čuvanja i zaštite kovanica.

Hala ostaje MORH-u

Nakon što HNB isprazni halu, nakon 4 i pol ili 5 i pol godina, taj vrijedni objekt od 3000 četvornih metara ostaje na korištenje MORH-u. Kako hala ima posebno čvrst betonski pod, jer treba izdržati težinu od minimalno 5200 tona, MORH-u ostaje zadovoljstvo izbora koju će vojnu opremu tamo smjestiti u budućnosti, nakon što nestanu i zadnje kovanice kuna.

>> VIDEO: Plenković: Predložio sam Branka Bačića za ministra graditeljstva, a Šimu Erlića za ministra EU fondova

 

Ključne riječi

Komentara 25

DD
De der
10:13 14.01.2023.

Pazite da kune ne steknu noge, kao u običajno za vladavine kradezea. Tako je u vrijeme dušmana min.fin martinović već promijenjene HR dinare šleperom vraćao u Hercegovinu kako bi se za dinare kupovale devize. Vozač je bio luka raić, kupio luru, veliki hrvat i donator lopovske partije kradeze. Ugledni Hrvati postadoše gangsteri, za njih su rezervirane prve klupe u katedrali.

MU
Muzakus
10:09 14.01.2023.

A nakon 54 mjeseca? Podjela dobrim HDZovcima?

RE
realist01
11:00 14.01.2023.

Nijemci su pohranili i čuvaju Marku. Zlu ne trebalo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije