Mladi ocjenjuju da njihovi vršnjaci diskriminiraju kolege s teškoćama u razvoju te da je među djecom i mladima nedovoljno tolerancije prema pripadnicima vjerskih i nacionalnih manjina, kao i prema učenicima koji žive u teškim socijalnim uvjetima. Puno povjerenje poklanjaju svojim roditeljima, ali vrlo malo političarima, pa svaka druga mlada osoba glasovanje na izborima ne smatra učinkovitim načinom mijenjanja negativnih društvenih pojava.
Kritično o medijima
Ključne teme o kojima bi voljeli da ih se pita za mišljenje su obrazovanje i zaštita od nasilja, a medijima su prilično nezadovoljni i procjenjuju da mlade prikazuju uglavnom negativno i neobjektivno, s previše predrasuda i stereotipa. Neki su to od zanimljivih rezultata UNICEF-ova istraživanja “Mišljenje i stavovi djece i mladih u Hrvatskoj”, gdje su se po 503 đaka 2. i 3. razreda osnovnih te 2. i 3. razreda srednjih škola izjašnjavala o poznavanju svojih prava i njihovu poštovanju, načinima povećanja njihova sudjelovanja u donošenju odluka na svim razinama života te o za njih najvećim društvenim problemima.
– Dobiveni podaci pokazuju da su djeca bolja no što mi odrasli zaslužujemo! Stalo im je da žive u humanom svijetu, otvoreni su o svojoj nespremnosti na nasilje, ne mrze školu i nisu toliko pod utjecajem medija, naprotiv, posebno ovi stariji, prilično su kritični. Iznenadilo me kako i liječnici i učitelji imaju dobar rejting u percepciji djece – istaknula je recenzentica istraživanja, psihologinja prof. Jasenka Pregrad. Upozorava i zašto je tvrdnja koja se često čuje – kako su djeca dobila svoja prava, ali ne i odgovornost – opasna.
Nemaju utjecaja
– Polovica djece i ne zna za svoja prava, a dobivaju ih rođenjem. Drugo je što je naša odgovornost da dijete odgojimo da bude odgovorno – kaže. Čak 43% osnovnoškolaca i 54% srednjoškolaca smatra da ne može učiniti ništa da se prava djece bolje poštuju. Djeca većinom navode jako dobar odnos s učiteljima, ali tek svaki drugi adolescent može s profesorima lako razgovarati o problemima.
Slazem se sa djecom dodao bih i manje srbocetnika i srboslaivije sanjara a vise Hrvata