Bez dlake na jeziku

Dalmatinski maslinari ne žele u Europu bosi preko žeravice

'dalmacija- 11.09.2009.- Split, Hrvatska - izgorila stara maslina u kastel stafilicu. stara 1 500 god. maslina je spomenik zasticen zakonom o zastiti prirode Photo:Ivana Ivanovic/VLM/PIXELL'
'Ivana Ivanovic/vlm/pixell'
15.04.2010.
u 06:25

Uime maslinara pitao je zašto je EU prijavljeno manje težaka i stabala nego što ih imamo.

– Nas, male maslinare, primorske težake, koji proizvode suho zlato iz škrte zemlje, nitko ne pita želimo li tako brzo i nespremno ući u društvo bogatih i konkuretnih. Želimo li izgubiti identitet skromnog po količini, ali jednog od najkvalitetnijih ekstra djevičanskih maslinovih ulja autohtonih sorata. Zašto nas nitko ne informira, što donosi maslinarima ulazak u EU, koja su nova pravila ponašanja, što će to značiti u financijskom pogledu, koji su to novi poticaji i potpore, a što će se dogoditi u zaštiti sortnih maslinovih ulja – obratio se Sinaj Bulimbašić uime dalmatinskih maslinara Ministarstvu poljoprivrede. Upitao je dužnosnike Vlade koliko se i što napravilo u posljednjih deset godina u hrvatskom maslinarstvu za kvalitetan ulazak u EU te sam odgovorio:

– Ništa, apsolutno ništa!

Smiješne cijene

Pitao je koliko težaka živi od masline te točan broj stabala, ali i zašto su EU prijavljeni lažni podaci, tj. mnogo manji brojevi od stvarnih. Ističe kako nitko od mjerodavnih ne ispituje sadržaj i kvalitetu maslinova ulja u bocama te deklaracije. Zato nalazimo rafinirano maslinovo ulje u trgovinama po smiješnoj cijeni od 25 kuna za litru.

Uljare za muzej

Upozorio je i na uljare. Osim većeg broja modernih, čistih i tehnologijski ispravnih postoje i deseci starih, zapuštenih, prljavih pogona, koje nigdje u svijetu ne bi mogle ni u muzej.

– Nemojte nas gurati bosonoge preko žeravice! Stanimo, informirajmo se, pričekajmo, pripremimo se za obranu i zaštitu tržišta, kvalitete i cijene našega ulja. Zdrav razum sugerira nam da prije nego što uđemo u društvo moćnih osiguramo sredstva i znanje kako bi se hrvatski maslinari mogli nositi s ostalima – poručio je Bulimbašić.

Ključne riječi

Komentara 5

DU
Deleted user
12:48 15.04.2010.

Smiješne cijene od 25 kn/L? Hja, pa to su neke standardne cijene maslinovog ulja unutar velikih mediteranskih članica EU i njihovo ulje je u prosjeku bolje od našeg. Cijene su niže jer se time mnogo tamošnjih vlasnika imanja ozbiljno bavi pa se sustavno čak i mijenja krajolik zbog velikih nasada maslina (slučaj Španjolske). U nas pak svaka šuša misli da ima maslinovo ulje koje krasi epitet vrhunskog i da baš njegovo ulje zaslužuje cijenu 20 eura po L! Naravno, osim legendi koje raspredaju po trgovima - nema crno na bijelom certifikata da je to ulje iznadprosječno. I još nešto - nevjerojatno velike količine masl. ulja se prodaju na crno, u kojekakvim konobama i na kojekakvim štandovima i tu država ne ubere ni PDV niti to podliježe higijenskim normativima. Imate slučaj da vam nude vrhunsko non plus ultra masl. ulje u prozirnoj staklenoj boci iako je baš logika zatamnjenih boca da čuvaju maslinovo ulje od fotodegradacije sastojaka unutra, ali to neki samohvalisavi proizvođač očito ne zna. Treba im ukinuti i to malo poticaja dok ne budu to čista posla - po principu koliko faktura imaš da si prodao ulja službenim kanalima prodaje, uz PDV i ostala davanja, e proporcionalno toliko ćeš dobiti poticaja iz drž. blagajne.

EH
Ecce homo
14:46 15.04.2010.

Maslinari su u pravu! U Grčkoj su mi rekli, da je pri ulasku u EU, od njihove Vlade zatraženo (a Vlada je to i provela), da POSJEKU 3.000.000 (TRI MILIJUNA) maslinovih stabala. Najvjerojatnije se radi o suzbijanju NELOJALNE konkurencije skandinavskim (maslinovim ?) uljima.

LI
libero
18:42 15.04.2010.

Govnari uhvatite se posla, a ne mislit da se može lijepo živjet sa sto litara ulja koje sada proizvodite. Jebo vas on tko kupuje od vas ulje po 15 do 20 eura po litri.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije