Nakon noći u kojoj su Francuska, V. Britanija i SAD iz zraka te s brodova i podmornica bombardirale Gadafijevu vojsku, arapski svijet pozdravio je provedbu UN-ove rezolucije, a podršku je pružio čak i vođa proiranskog Hezbollaha Hassan Nasrallah. Poznat kao jedan od najvećih protivnika SAD-a, on je u televizijskom obraćanju libanonskoj javnosti Muamara al-Gadafija usporedio s Adolfom Hitlerom i cionističkim pokretom. Čak je i kritizirao arapski svijet zbog neinterveniranja.
Palestinci najsretniji
Iako se vlasti Saudijske Arabije još nisu službeno oglasile, raspoloženje među Saudijcima je, po pisanju tamošnjih medija, vrlo pozitivno. Jamal Khashoggi, istaknuti novinski komentator, izjavio je da je saudijski narod napokon dobio priliku osvetiti se libijskom diktatoru za 2003., kada je organizirao neuspješni atentat na njihova kralja Abdullaha, jer je kralj na samitu Arapske lige u Bejrutu predložio inicijativu za pomirenje s Izraelom.
Jemenski oporbenjak Ali Abdel Rahman izjavio je da saveznički napad na Gadafija smatra porukom svim preostalim diktatorima u arapsko-islamskom svijetu. Zbog napada saveznika na Gadafija najsretniji su Palestinci, koji su početak napada proslavili pucnjavom u zrak. Jer, kad se Gadafi sukobio s Jaserom Arafatom, zatvorio je u logore bez hrane i vode više od 50 tisuća Palestinaca. Sirija je posljednjih tjedana jedina podupirala Gadafija, no tamošnji sveučilišni profesor Tamer Al Jubera izjavio je: - Stvarno je pretjerao. Čovjek koji tenkovima i avijacijom ide na svoj narod nije normalan. Ne podržavamo napade, ali smo za zabranu zone leta, smatramo da taj diktator mora nestati.
Uhićuju se novinari
Nakon vatrene noći nad Libijom ispostavilo se da su u bombardiranju poginule 64 osobe. Francuskim vojnim avionima u jednom su se trenutku pridružili i britanski tornadi koji su, navodi BBC, za tu akciju letjeli iz V. Britanije i nazad, što je najudaljenije bombardiranje britanskog RAF-a još od Falklandskog rata. Saveznički bombarderi te brodovi i podmornice ciljali su protuzračnu obranu Libije oko Tripolija, Misrate, Sirta i Zuware, ali i mjesta oko Misrate i Benghazija na kojima su Gadafijeve snage jurišale na pobunjenike. Usto, projektili britanskih tornada padali su i oko Gadafijeva bunkera pokraj Tripolija te oko skladišta kemijskog oružja u Sirtu.
U Libiji su inače uhićena četiri novinara Al Jazeere, još su dva novinara AFP-a nestala, a ranije uhićena četiri novinara New York Timesa nisu puštena. U Bruxellesu je pak Vojni odbor NATO-a završio planiranje mogućeg savezničkog uključenja u operaciju nad Libijom. Potom se, poslije 15 sati, u NATO-ovu zapovjedništvu sastalo i Sjevernoatlantsko vijeće, da te planove razmotri i odluči hoće li NATO sudjelovati u napadima na Gadafijeve snage ili će operaciji Odisejeva zora pružati samo logističku i obavještajnu potporu.
O napadima na Gadafijev režim oglasile su se i Kina i Rusija, obje negodujući zbog vojne intervencije. No, obje su u UN-u mogle uložiti veto, što ipak nisu učinile. U Njemačkoj se pak politička scena sasvim podijelila oko toga treba ili i Berlin aktivno sudjelovati. Prema anketi Das Bilda 61% Nijemaca odobrava napade, ali ih 65% ne želi vidjeti svoje bombardere nad Libijom.
BlackWolfie- Ne ljuti se.