deset godina nakon

Danas u 10 sati objava presude Sanaderu i HDZ-u

Ivo Sanader
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
13.11.2020.
u 06:52

Tijekom suđenja saslušano je gotovo 150 svjedoka, a mnogi od njih iskazivali su i tijekom prvog suđenja i to vrlo detaljno kako se izvlačio novac iz državnih poduzeća čijim direktorima je na jednom sastanku u Vladi, tvrdi USKOK, Sanader naložio da posluju s Fimi medijom.

Bila je sredina prosinca 2010., točnije 10. prosinca 2010. kada je Ivo Sanader, bivši premijer, koji je sa svoje funkcije naprasno odstupio u srpnju 2009. izašao iz svoje vile u Kozarčevoj. Mahnuo je novinarima koji su ga čekali pred kućom, te se uputio niz ulicu.

U tom trenutku nitko vjerojatno nije mislio da upravo počinje jedna od najdužih pravosudnih sapunica, koja je uključivala pokušaj bijega nekada najmoćnijeg čovjeka Hrvatske, njegovo uhićenje, kao da je zadnji kriminalac, na nekoj austrijskoj autocesti, pritvaranje,  izručenje Hrvatskoj, suđenje, nepravomoćnu osuđujuću presudu, ukidanje te presude, pa ponovljeno suđenje....

A upravo sve navedeno dogodilo se proteklih 10 godina  tijekom suđenja za aferu Fimi media, koja je jučer okončana na zagrebačkom Županijskom sudu. Po drugi puta, a sudsko vijeće pod presjedanjem sutkinje Irene Kvaternik nepravomoćnu presudu Ivi Sanaderu objavit će danas u 10 sati. Sanader je trenutačno na izdržavanju šestogodišnje zatvorske kazne zbog afere Planinska,  no zbog narušenog zdravlja vrijeme više provodi po bolnicama i rehabilitacijama no u Remetincu.

Koncem 2019. izrečena mu je i nepravomoćna  presuda na ponovljenom suđenju za aferu Ina-MOL. I u tom je postupku osuđen na šest godina, a Vrhovni sud, iako je prošlo gotovo godinu dana od izricanja te presude, još uvijek nije sazvao javnu  sjednicu na kojoj će se raspravljati o žalbama.

Kao što nije sazvao ni sjednice vezano za slučajeve Hypo i HEP-Dioki. Obje presude donesene su u listopadu 2018.. Za aferu Hypo je nepravomoćno osuđen na dvije i pol godine, a za aferu HEP-DIOKI je nepravomoćno oslobođen  optužbi. Kako će završiti ponovljeno suđenje za aferu Fimi media, tek će se vidjeti, a na prvom  suđenju bio je nepravomoćno osuđen na devet godina zatvora dok presudu 2015.  nije ukinuo Vrhovni sud.

U aferi Fimi medija, koju su mediji odmah na početku prozvali majkom svih afera, osim Sanadera, optužen je i HDZ, kao prva politička stranka koja je završila na optuženičkoj klupi. Optuženi su i Mladen Barišić, Ratko Maček i Branka Pavošević. Bila je optužena i Nevenka Jurak,  vlasnica Fimi medije, koja je  preminula u studenom 2019.

USKOK Sanadera i  ostale  tereti da su preko Fimi medije izvlačili novac iz državnih poduzeća, te da su tim novcem financirani Sanaderovi privatni troškovi te crni fondovi HDZ-a. Sanadera se tereti i za 15 milijuna kuna, koje mu je prema optužnici donio Mladen Barišić, a USKOK traži da se od Sanadera i njegove obitelji oduzme oko 20 milijuna kuna. Nadalje, USKOK smatra da su svi navodi optužnice dokazani, dok obrana  ima suprotan stav.

Tijekom suđenja saslušano je gotovo 150 svjedoka, a mnogi od njih iskazivali su i tijekom prvog suđenja i to vrlo detaljno kako se izvlačio novac iz državnih poduzeća čijim direktorima je na jednom sastanku u Vladi, tvrdi USKOK, Sanader naložio da posluju s Fimi medijom. Kada je afera pukla, doznalo se i da je HDZ imao crne fondove, pa je tako Branko Bačić, osobno u USKOK odnio dva milijuna kuna i 300.000 eura iz tih crnih fondova. Tijekom suđenja doznalo se i da je HDZ  primio oko 9,6 milijuna kuna neevidentiranih donacija, a zbog svega toga je na prvom suđenju bio nepravomoćno osuđen na plaćanje pet milijuna kuna novčane kazne  te oduzimanje 24,2  milijuna kuna.

Inače, prvo suđenje počelo je u travnju 2012., a u ožujku 2013. donesena je  nepravomoćna presuda kojom su osim Sanadera i HDZ-a i  ostali optuženici bili osuđeni: Nevenka Jurak  na dvije godine zatvora, Barišić na tri,  Branka Pavošević na godinu i pol, a Maček na uvjetnu kaznu. No tu je presudu u srpnju  2015. ukinuo Vrhovni sud, smatrajući da su Sanaderu povrijeđena prava jer N. Jurak, Barišić i Pavošević nisu htjeli  odgovarati na pitanja što je njihov pravo.

Osim toga Vrhovnom sudu je bio sporan i dio presude prema kojem je Barišić Sanaderu  donio 15 milijuna kuna. Vrhovni sud nije sporio da je nepravomoćna presuda utemeljena i na drugim dokazima, a ne samo na iskazu Mladena Barišića, no sporno im je bilo što Barišić nije htio odgovarati na pitanja, pa Sanaderova obrana nije mogla provjeriti njegove navode. Osim toga Vrhovni sud je u odnosu na HDZ zauzeo stav da je neevidentiranje 9,6 milijuna kuna donacija prije prekršaj no kazneno djelo, dok  vezano za crne fondove te stranke nije ni analizirao iskaze svjedoka, a nije ni spomenuo novac koji  je Bačić u ime HDZ-a predao USKOK-u.

Uputa je bila da se  tijekom ponovljenog suđenja koje je počelo u travnju 2016. te stvari razjasne. Kada je ponovljeno suđenje počelo, N. Jurak, B.Pavošević i Barišić, koji su na prvom suđenju priznali krivnju sada su je negirali. No i dalje nisu htjeli odgovarati na pitanja, što znači da je sve ostalo isto kao i na prvom suđenju. Što se tiče svjedoka, većina ih je ponovila iskaze s prvog suđenja,  a neki su ranije iskaze pokušali ublažiti.

Ključne riječi

Komentara 18

LU
Ludwik
09:25 13.11.2020.

Suci, optuženi, tužitelji, svjedoci, novinari... Doći će svi zajedno u sudnicu izravno iz partijskog bludilišta u Slovenskoj ulici...

Avatar Kokodrilo
Kokodrilo
08:13 13.11.2020.

Tako vam i treba kad niste proveli lustraciju. "Osuda" politicke partije u slobodnom demokratskom svijetu je nepojmljujuca. Samo bolesne komunjare mogu bez postupka i potezom pera proglasiti kriminalcima vise od milion ljudi. To cak ni vas praotac Staljin nikad nije ucinio.

Avatar Eddie
Eddie
07:00 13.11.2020.

Ogulit će 10 kilograma krumpira i dobiti mahanje kažiprstom: Ne to više činiti!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije