Još jedan sjajan uspjeh postigao je naš ugledni znanstvenik prof. dr. sc. Ivan Đikić. Dobitnik je, naime, nagrade LOEWE Spitzen-professur u visini od tri milijuna eura od ministarstva znanosti njemačke države Hessen. Ta se nagrada dodjeljuje znanstveniku za kojeg se procijeni da može ostvariti veliki uspjeh u sljedećih pet godina. Đikić radi na Sveučilištu Goethe, koje se nalazi u Frankfurtu, te je već dugi niz godina njegov fokus na istraživanju tumora i infektivnih bolesti, posljednjih godina poglavito na proteinu ubikvitinu.
Ovoga puta novac će biti uložen u razvoj novih metoda borbe protiv tumora, a radi se o metodama ciljane razgradnje proteina u našem tijelu koji uzrokuju razvoj raznih vrsta tumora. Korištenje te metode za sada pokazuje iznimne rezultate u borbi protiv pojedinih vrsta tumora poput multiplog mijeloma (tumora krvnih stanica) te se od nje očekuju i rezultati u razvoju novih lijekova i za druge vrste tumora.
Sam princip djelovanja je takav da mali kemijski sastojak (budući lijek) ima sposobnost obostranog vezanja na ciljani protein koji se treba razgraditi kao i na enzime koji taj protein markiraju s ubikvitinom i razgrađuju u proteasomu. Na taj način lijek djeluje kao molekularno ljepilo koje približi dva različita proteina s terapijskim učinkom na bolesni protein te se zato i zovu ProxiDrugs lijekovi.
VEZANI ČLANCI
- To znači da možemo preko lijekova farmakološko reprogramirati ubikvitinski sustav prema ciljanoj degradaciji proteina relevantnih za bolesti. Time se otvaraju nove mogućnosti za razvoj terapija za razne bolesti; i za one za koje se prije smatralo da se ne mogu liječiti. Trenutačno je u kliničkim pokusima više od 30 novih sastojaka (budućih lijekova) čiji se terapijski učinak testira na ljudima. Najdalje su odmaknule studije za liječenje hormonski pozitivnih tumora prostate i tumora dojke, koji su već u drugoj i trećoj fazi kliničkih ispitivanja. Upravo zbog naših otkrića u području ubikvitinacije imamo odlične rezultate i u tom području. Ova tri milijuna eura uložit ću u daljnji razvoj tih metoda ciljane razgradnje bolesnih proteina ne bismo li u konačnici u suradnji s komercijalnim partnerima došli do razvoja novih vrsta liječenja za tumore. Naše je sveučilište u tu svrhu i osnovalo tvrtku u sklopu koje je takva komercijalizacija moguća – rekao nam je prof. Đikić, za kojeg je ministarstvo znanosti države Hessen naglasilo da je jedan od najuspješnijih znanstvenika u državi. Period financiranja je, dakle, na pet godina prof. Đikić dobio je i maksimalan iznos od tri milijuna eura. LOEWE program države Hessen ima cjelokupni niz ulaganja u znanost, te razvoj i izgradnju institucija cime se postiže kooperativni učinak pojedinaca i institucija. Naš znanstvenik jedan je od osnivača LOEWE Centra Frankfurt Cancer Institute, voditelja mreže PROXIDRUGS koji financira federalno ministarstvo za znanost u iznosu od 23 milijuna eura do 2027. godine i voditelj Interdisciplinarnog centra o selektivnoj autofagiji koji financira DFG u iznosu od 14 milijuna eura. Za njegov budući rad na projektu Spitzen-Professuru najveći značaj ce biti PROXIDRUGS mreza u kojoj sudjeluju 13 komercijalnih partnera od malih biotech kompanije do velikih farma partnera. Na taj način potiče sa transfer novih kreativnih otkrića iz akademskog laboratorija u kliničku primjenu.
– Prof. Đikić i njegov multidisciplinarni tim istražuju molekularne osnove života kako bi otkrili patološke promjene koje dovode do razvoja ljudskih bolesti poput raka, neurodegeneracije i infekcija. Njegovo istraživanje o ProxiDrugs lijekovima bitno je za borbu protiv raka – rekao je prof. dr. sc. Enrico Schleiff, predsjednik Sveučilišta Goethe, u kojem radi prof. Đikić.
Inače je ovaj naš znanstvenik dobitnik brojnih nagrada za svoja biomedicinska istraživanja, uključujući nagradu Gottfried Wilhelm Leibniz 2013. godine te nagradu Louis-Jeantet za medicinu 2023 godine. Izabrani je član Nacionalne akademije znanosti Leopoldina, Europske organizacije za molekularnu biologiju, EMBOa, i Američke akademije znanosti i umjetnosti.
Vrsni naučnik koji je davno trebao postati član HAZU ali još to nije... hrvatska sramota.