Neimenovani diplomatski izvori tvrde kako zapadne zemlje za sada, službeno, imaju razumijevanja za odbijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji i što njena politika nije u potpunosti suglasna s EU, a posebice za srpsku osudu ruske agresije na Ukrajinu, ali im "uši para stalno javno zaklinjanje srpskih dužnosnika kako sankcije Rusiji neće biti uvedene". Ali, slično se ponaša i Rusija, tvrdi beogradski Blic.
- Počelo je nadmetanje Rusije, EU i SAD-a oko širenja utjecaja u Srbiji. Jedni će nas vući lijevo, a drugi desno i ako se kriza u Ukrajini nastavi zaoštravati, nećemo moći još dugo izdržati ovako. Istječe vrijeme da se izlaz iz najveće krize od Hladnog rata nađe pregovorima i daljnji loš razvoj situacije značit će da se Srbija mora jasnije opredijeliti prema tom sukobu - kaže za Blic Dušan Lazić, bivši srpski veleposlanik u Ukrajini.
Dodaje kako je jučerašnja poruka iz EU da se Rusija više ne može smatrati strateškim partnerom, "veoma upozoravajuća" i unatoč najavama Putina kako će pronaći izlaz, mirno rješenje, prema srpskom diplomatu, nije ostvariva opcija. - Srbija sada ima jasan stav i osuđuje aneksiju Krima, ali ubrzo to neće biti dovoljno. Većina zemalja u svijetu ne slaže se s potezima Rusije i mi o tome moramo voditi računa. Kada dođe stani-pani, svi kanali se mogu zatvoriti. Ništa ne isključujem, ali bit će pitanje kako preživjeti - upozorava Lazić, a na pitanje što je rješenje za Srbiju, ako se bude morala opredijeliti za jednu stranu, veleposlanik kaže da je "logičan izbor EU".
>> Putin: Nećemo pustiti NATO blizu granice ni u kojem slučaju
srbija bi sa jednom guzicom na dvije stolice,naravno da to ne može tako i kako god odluči snosit će posljedice.