udar po džepu građana

Direktor u HERA -i otkrio koliko će poskupjeti plin od 1. travnja

Plin u Europi poskupio za 25 posto
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/3
22.03.2022.
u 17:38

Goran Babić, direktor Sektora za naftu i plin pri Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji kaže da treba čitati ugovore, odredbe i uvjete ugovora, kao i cjenike koje su objavili opskrbljivači koji nude tržišne ugovore

Goran Babić, direktor Sektora za naftu i plin pri Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA-i), kazao je za HRT da će za 80% kućanstava koja troše plin u okviru javne usluge plin poskupjeti 16%

- HERA je 7. ožujka donijela odluku o krajnjoj cijeni za razdoblje od 1. travnja ove godine, za narednih 12 mjeseci. Cijena plina je po odluci HERE nekih 77% veća nego do sada, ponajprije zahvaljujući porastu troška nabavne plina - kazao je Babić. 

Vlada je uvela mjere kako bi pomogla građanima i smanjila novu cijenu plina. Devetog ožujka donesen je prijedlog izmjene i dopune zakona o porezu na dodanu vrijednost, i očekuje se da će od 1. travnja stupiti na snagu.

- Znači, stopa PDV-a na plin će biti smanjena s trenutnih 25 posto na 5 posto, za razdoblje od sljedećih 12 mjeseci. Nakon toga bi trebalo biti 13 posto. Odlukom u subvencioniranju dijela cijene plina za krajnje kupce kategorije kućanstvo, smanjit će se trošak u iznosu od 10 lipa po kWh, kao i za krajnje kupce kategorije poduzetništvo, u iznosu od 15 lipa po kWh - dodaje Babić. 

Cijena plina nakon poskupljenja ovisit će o području na kojem se korisnik nalazi, kao i o opskrbljivaču. Važno je, kaže Babić, čitati ugovore, odredbe i uvjete ugovora, kao i cjenike koje su objavili opskrbljivači koji nude tržišne ugovore.

- Imamo slučajeva da se objavljuje ta komponenta cijene plina koja sadržava i sam trošak nabave plina, ali i neku opskrbnu maržu tog opskrbljivača. Dio koji nije iskazan u ovoj cijeni je dio za naknadu distribucije plina i fiksna naknada za opskrbu. Treba uzeti subvenciju pa iznos cijene plina umanjiti za 10 lipa, i onda tu tarifnu komponentu cijene pomnožiti s nekom svojom godišnjom potrošnjom plina, te na to nadodati fiksnu i distributivnu naknadu kako bi kupac znao godišnji trošak, objašnjava Babić. Svaki kupac koji koristi usluge tržišnog opskrbljivača, može prijeći na javnu uslugu ako želi.

Plin u kućanstvu može se štedjeti na razne načine. - Smanjenjem razine temperature u grijanoj prostoriji, značajno se pridonosi povećanju energetske učinkovitosti. Također, energetskom obnovom – fasadom, ovojnicom od zgrade, stolarijom. To sve košta, ali dugoročno se isplati - savjetuje Babić.

Babić kaže kako se nada da će plina biti. - Danas je na globalnoj razini teško prognozirati što će biti općenito, ali Hrvatska je svakako, u odnosu na ostale zemlje u okruženju i u Europskoj Uniji, na vrlo dobrom položaju. Imamo diverzificirane dobavne pravce izvora plina – vlastitu proizvodnju, a i proizvođač INA najavljuje i povećanje proizvodnje iz sjevernog Jadrana i povećanje udjela domaće proizvodnje. Imamo interkonekcije, ulaze iz Slovenije i Mađarske. A tu je i taj važan LNG terminal od 1. siječnja prošle godine - kaže Babić.

Video: Poznati trgovački lanac ograničio je kupnju ulja, brašna, šećera i tjestenine

Ključne riječi

Komentara 6

DU
Deleted user
17:44 22.03.2022.

plina ima na bacanje - problem su pohlepne kompanije - države bi trebale ograničiti profite tim kompanijama i limitirati cijene.

BJ
bjmaro
19:11 22.03.2022.

I veli ovaj gospodin da treba čitati ugovore jer (slobodan prijevod) imate posla sa beskurpoloznim firmama koje će te pokušati prevariti.Hera uglavnom služi da daje nerazumljiva objašnjenja derivata koji određuju finalnu cijenu. Za potpuno razumijevanje konačne cijene potreban je neki prirodoslovni fakultet ,Uglavnom pitanje kome vi služite?

AR
aristip2021
18:06 22.03.2022.

Iz koje je stranke ovaj lik? HDZ, HNS, ...?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije