NASILJE

Dječaka tukli stolcem sve dok se nije raspao

06.11.2003.
u 00:00

Svako peto dijete trpi nasilje svojih vršnjaka, a zlostavljači su najčešće i sami bili zlostavljani

U kutu školskog dvorišta, okružen grupicom svojih vršnjaka, izbezumljena pogleda stajao je desetogodišnjak.

- Kakav je to bio tvoj tata? Je li bio bedak? Mora da jest kad je poginuo pod tramvajem? Ej, kako je to uspio - vikala su djeca glasno se cerekajući. Roditelji koji su upravo dolazili na roditeljski sastanak nisu mogli vjerovati vlastitim očima i ušima. Na svu sreću, nisu šutjeli poput većine. Obavijestili su nastavnike i ravnatelja da pred njihovim nosom učenici zlostavljaju slabijeg od sebe. Ovih se dana po zagrebačkim kuloarima priča o osnovcu kojega su kolege tukli stolcem toliko da se stolac raspao. Nastavnici i ravnatelj slučaj su odlučili zataškati. Prema prvim istraživanjima, koja se provode u sklopu UNICEF-ove kampanje protiv nasilja među djecom, svako peto dijete kontinuirano trpi nasilje svojih vršnjaka.

Problem se ne uočava

Većina odraslih taj problem ne uočava ili ga ne shvaća ozbiljno.

- Pa što ako se tuku?! Tukli su i mene kad sam bio manji, a u višim razredima osnovne škole ja sam tukao druge. To se prenosi s generacije na generaciju - pokušao je tata u razgovoru sa školskim psihologom opravdati ponašanje sina. I podaci dobiveni anketom koja je napravljena za UNICEF-ovu kampanju govore da taj problem odrasli relativiziraju. Tako samo svaki sedmi građanin nasilje smatra jednim od najvećih problema s kojima se djeca susreću u školi, a sedamdeset posto građana vjeruje da se nasilje jednog djeteta nad drugim događa povremeno. Zanimljivo je također da 66 posto građana za nasilje odgovornima smatra nastavnike. Veću zabrinutost zbog nasilja iskazuju građani koji imaju djecu školskog uzrasta. - Roditelji zapaze kad im je dijete zlostavljano, ali su slijepi ako je zlostavljač. Tako se najčešće postavljaju roditelji agresivne djece tvrdeći da se njihovo dijete nepravedno optužuje - objašnjava nam prof. Gorana Hitrec, psihologinja u udruzi "Korak po korak".

Zlostavljani zlostavljači

Kad dijete postane povučeno, kad je zamišljeno, počne izbjegavati školu, kad ujutro tvrdi da je bolesno - znači da mu u školi nije dobro, da ga tamo zlostavljaju. Zlostavljač je najčešće i sam izložen zlostavljanju. - Takva djeca najčešće slijede model roditelja nasilnika, a u pravilu je riječ o ocu. Agresiju i ljutnju koju osjeća prema tom roditelju, a ne može je pokazati, prenosi na svoje vršnjake - kaže prof. Hitrec. - Treba proglasiti netoleranciju prema nasilju, treba učiniti sve da ga se spriječi. Građani moraju reagirati kad vide da se dijete zlostavlja, pa čak ako ga zlostavlja roditelj, rođak, nastavnik, bilo tko - tvrdi prof. Hitrec.

IRENA Kustura

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije