U posljednjih jedanaest mjeseci, zaključno sa 1. lipnja, 523 liječnika zatražila su dokumentaciju za odlazak iz Hrvatske. Spriječiti odljev domaće pameti jedan je od ciljeva koji su si u zadatak dali njihovi kolege okupljeni u HUBOL, udrugu bolničkih liječnika. Iako djeluju kao udruga te nemaju nikakvo zakonsko pravo pregovora s vlasti, njihov je utjecaj sve veći.
Cilj – govoriti istinu
Smjeni bivšeg ministra zdravlja Rajka Ostojića prethodila je upravo njihova objava o štetnoj kupnji ECMO aparata, umjetnih pluća, za 37 milijuna kuna, a uređaji se i ne koriste. Tu su aferu samostalno otkrili, ali i objavili te jasno poručili kako je oštećen državni proračun jer milijunski uređaji u nekim bolnicama nisu ni raspakirani. Također javno, kritizirali su masterplan nazivajući ga “francuskim”, posljedice smjenskog rada, upozorili na pad broja transplantacija...
– O ECMO uređajima nitko nije htio govoriti. Bez ičije smo pomoći uspjeli doći do kopija originalnih ugovora da bismo vidjeli kolika je realna iskoristivost u svih 14 ustanova i pri kojim indikacijama koriste uređaje. Nitko nam ni iz jedne od 14 bolnica nije odgovorio na upit – kaže dr. Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a, dodajući kako im cilj nije bio pokazati da je netko počinio kazneno djelo ni smijeniti ministra. Nego govoriti istinu jer je to, istaknuli su, osnovni princip HUBOL-a.
– Bivšeg ministra zdravlja smijenila je nedovoljno promišljena i neuspješna zdravstvena politika koju je uporno provodio. Ne libimo se reći ono što svi drugi misle, a ne govore – jasno će dr. Goluža, prvi čovjek udruge koja je u pet mjeseci okupila 500 članova. Od specijalizanata do sveučilišnih profesora. Među njihovim su članovima, primjerice, ugledni kirurg prof. Leonardo Patrlj, dojučerašnji šef kirurgije KB Dubrava čija je smjena izazvala pobunu liječnika te bolnice i bila vijest danima. HUBOL-u članarinu plaća i njegov kolega iz Dubrave, poznati neurokirurg Darko Chudy, potom prof. Branislav Kocman, kirurški autoritet koji je s dr. Patrljem uspješno obavio prvu transplantaciju jetre krajem devedesetih u Kliničkoj bolnici Merkur. Uz jaka imena ovi okupljeni bolnički liječnici već su se organizirali u 13 različitih gradova u zemlji te postali važan faktor zdravstvene politike. A politika ih svojata na sve strane. Ističu da ih se do jučer etiketiralo kao desnu opciju pa su sad naglo postali, kažu, produžena Milanovićeva ruka.
Glas 7000 liječnika
Uglas tvrde da nemaju veze ni s jednom političkom strujom te da će svakoj vlasti biti kontrolor pa tako i novom ministru zdravlja prim. Siniši Vargi.
Anesteziologinja u KB-u Dubrava dr. Ada Barić ističe da su liječnici u posljednje tri godine i financijski obezvrijeđeni.
– Htjeli bismo da se takva politika promijeni te da se shvati kako se u ljude mora ulagati – objašnjava dr. Barić, jedna od sedam tisuća liječnika zaposlenih u hrvatskim bolnicama. Upravo bolnički liječnici čine većinu od 13.600 medicinskog kadra ukupno.
– Mi smo većinska skupina, a imamo najmanji utjecaj na procese koji se odražavaju na našu svakodnevicu. Vjerujte, nikome u Hrvatskoj nije toliko stalo do zdravstvenog sustava koliko nama. Jer mi ne samo da živimo za zdravstveni sustav već živimo od njega – kaže dr. Krešimir Luetić, jedan od osnivača i tajnik udruge koja nema pravo pregovarati, ali čije će se mišljenje sigurno vagati u mnogim pregovorima.
>> 'Novi ECMO uređaji dostatni su za potrebe 15 milijuna ljudi'
>> Liste čekanja: 10% pacijenata dvaput upisano
Hvala bogu da ima ber netko tko je stručan i neovisan da kritizira Ostojićevu nestručnu i rastrošnu politiku te po podrugi puta gubitnički mandat. Varga pazi se, glava je pala ali pipci interesne hobotnice još histerično mašu.