Burnu polemiku izazvala je rasprava o uvođenju građanskog odgoja u škole na Vijeću za socijalnu pravdu predsjednika RH Ive Josipovića. Iako su svi složni u stavu da je građanski odgoj neophodan, sudionici su imali podijeljena mišljenja o sadržaju koji bi u sklopu tog predmeta mladi učili.
– Nekada je građanski odgoj značio i uljudno ponašanje pa je dijete s tri godine već naučilo kontrolirati emocije i znalo da vršnjaku ne smije odgristi uho – komentirala je psihologica Mirjana Krizmanić. Don Damir Stojić je pak zamjerio što nigdje u kurikulumu nije pronašao vrednotu domoljublja, Domovinski rat, niti što o ulozi Crkve kroz povijest, dok su neki prigovorili da kurikulum sadrži ideološki obojene pojmove ili da nisu dotaknute vrednote majčinstva.
Josipović je zaključio da treba paziti da se sa svim tim zahtjevima ne ode predaleko i napravi nešto neprobavljivo što se nikada neće implementirati u škole. - realno bi bilo imati predmet koji daje važnu količinu informacija o sustavu, pravima i obvezama pojedinaca u sustavu te ustavnim vrijednostima - zaključio je predsjednik Jospović.
>>Vigilare: Novi kurikulum zapravo je stari, s kozmetičkim preinakama
"– Nekada je građanski odgoj značio i uljudno ponašanje pa je dijete s tri godine već naučilo kontrolirati emocije i znalo da vršnjaku ne smije odgristi uho – komentirala je psihologica Mirjana Krizmanić." - nekad nije postojao taj "građanski odgoj", ja ne znam gdje ga je gospođa psihologinjica slušala. I nije nam niti brio potreban. Danas se društvo iskvarilo i zato je tako kako jest. Nikakav građanski odgoj to neće popraviti, ako se društvo samo ne popravi. Osim toga, djeca se ne rađaju zločesta zama po sebi, već ih ovo "civilizirano " društvo učini takvima.