- Novi Zakon o socijalnoj skrbi uopće nije novi zakon, jer u njemu nema novina koje su predviđene te je zbog toga blamaža za Hrvatsku, tvrdi Dorica Nikolić iz HSLS-a. Ovaj temeljni zakon cijelog sustava donesen je, kaže, kao da je zakon o tajnoj službi.
Prema njezinim riječima, zakon je trebao biti donesen po hitnom postupku, iako su njegove teze bile dovršene već u lipnju prošle godine, jer "nitko za taj zakon nije niti znao".
- Ministar je raspustio širu radnu skupinu, a uža radna skupina nije imala pojma da je on donesen, nego je o tome doznala s internetske stranice, što je bez presedana – kazala je Dorica Nikolić te upozorila da je to u potpunoj suprotnosti s odredbama o otvorenoj koordinaciji u Memorandumu o socijalnom uključivanju RH.
- Ovaj će zakon imati odjeka i u Europskoj uniji jer postoji Memorandum koji je europski dokument, a ovaj zakon odstupa od brojnih stvari koje stoje u Memorandumu – kazala je Nikolić.
Osnovni su problemi novoga zakona to što u njemu i dalje nema inkluzivnog dodatka niti socijalne mirovine, a decentralizacija sustava socijalne skrbi ne samo da nije provedena, nego je sustav dodatno centraliziran. Domovi za socijalnu skrb dodatni su problem, zbog svog "šarenila" cijena, budući da se državni domovi subvencioniraju, a privatni ne, zbog čega građani nisu ravnopravni.
- Zakonom su se trebale utvrditi cijene na bazi normativa, da sve usluge u RH budu jednake. Državni bi domovi tako, istina, bili skuplji, ali onda bi država subvencionirala one koji to ne mogu platiti – objasnila je Nikolić.
U potpunom neskladu s reformom socijalne skrbi za koju je Svjetska banka dala zajam u iznosu od 31 milijuna kuna, sustav se dodatno "birokratizira", ponajviše zato što se novim zakonom stvara pojam zavoda za socijalnu skrb.
- Sva sredstva koja smo uložili u reformu ovako padaju u vodu. Ovaj zakon nije niti rezultat te reforme, niti je pilotiran u toj reformi, te je pitanje odakle je on doletio, a poništava cijelu reformu – kazala je Dorica Nikolić te dodala da ministar Darko Milinović uopće nije upoznat s time što mu se događa u resoru budući da se pitao zašto zakon nije stigao prije pet godina.
- Ministar se nije dobro informirao, jer inače ne bi "progutao" ovakav zakon, ili su mu oni koji su ga informirali dobro nasapunali dasku.
HSLS stoga smatra da ovaj zakon treba povući, vratiti u proceduru, odnosno vratiti širu i užu radnu skupinu te napraviti zakon onako kako je bilo predviđeno u lipnju prošle godine. U protivnom će bilo koja vlada morati taj zakon ukinuti čim dođe na vlast jer je neprovediv i konfuzan.
Koja skrb? za pijance u parku? Po cijele dane piju i ništ ne delaju a vidim i da kod doktora imaju prednost. Idite vrith s takvim zakonom .Nek crkne ko neće delati.