Deset dana nakon što je u šumu u Nacionalnom parku Risnjak pušten ris Doru, u Sloveniji je iz privremene nastambe u divljinu pušten i ris Goru. Boravište mu je u Loškom potoku, blizu granice s Hrvatskom.
Doru i Goru uhvaćeni su u Rumunjskoj krajem veljače u sklopu međunarodnog projekta LIFE Lynx, čiji je dugoročni cilj spriječiti izumiranje populacije risa u Dinaridima i jugoistočnim Alpama. Stručnjaci to planiraju postići naseljavanjem četiri životinje iz Slovačke i Rumunjske u Hrvatsku te deset u Sloveniju.
Doru koji je 4. svibnja pušten na Risnjaku na sebi nosi GPS ogrlicu koja je programirana tako da se svaki dan četiri puta spoji sa satelitom i zabilježi lokaciju na kojoj se nalazi. Ubrzo nakon puštanja signal je zabilježen u blizini planinarskog doma pod vrhom Risnjaka.
– Šume Gorskog kotara iznimno su guste i pokrivenost GSM signalom je sporadična. Putevi kojima se risovi kreću su često loše pokriveni pa nas ne čudi što moramo pričekati nekoliko ciklusa spajanja ogrlice na mrežu prije nego što uspješno pošalje prikupljene podatke – kažu sudionici u projektu.
Na komentar da je bolje skrivati lokacije na kojima se Doru kreće ističu da ne žele ništa skrivati, već žele razvijati svijest o ugroženosti risa i graditi suradnju sa svim interesnim skupinama. GPS ogrlica teška je oko 300 grama i ne smeta mu prilikom kretanja i lova.
Doru i Goru služit će ponajprije za razmnožavanje i “osvježavanje” krvi populacije risova koji su se međusobno razmnožavali 45 godina, otkako je u Kočevju 1973. u prirodu pušteno šest jedinki iz Slovačke koje su i osnovale populaciju risova na području Dinarida. Na jesen će se u Rumunjskoj i Slovačkoj pokušati uloviti novi risovi za Hrvatsku i Sloveniju.
Policajci riskirali život u bujici i spasili tri žene i psa
Samoda se Doru i Goru ne zapetljaju u žilet zicu