VIROVITICA – Tekovine antifašizma, koje su ugrađene u temelje suvremene demokratske hrvatske države, u posljednja dva desetljeća često su bile predmet sporenja između lijevih i desnih političkih opcija. Dok su se političari svađali, spomenici iz NOB-a bili su prepušteni zubu vremena ili neodgovornim pojedincima koji su ih rušili i uništavali.
- Spomenik djeci Potkozarja tražili smo nekoliko mjeseci, a jedva smo ga otkrili na mjesnom groblju u Noskovačkoj Dubravi. Spomenik svjedoči o stradanju 69 djece u ratnom zbjegu s više od 250 žena i djece s Kozare 1942. godine. Spomenik je zarastao u korov i šipražje pa smo ga odlučili urediti - kaže zamjenik župana Staniša Žarković koji je, zajedno s prijateljima, s krampom u ruci u četvrtak sudjelovao u jednodnevnoj akciji uređenja.
U Virovitičko-podravskoj županiji ne postoje službene evidencije koliko je spomenika antifašizmu i u kakvu su stanju. Članovi Županijskog vijeća srpske nacionalne manjine, koji su sudjelovali u uređenju spomenika djeci Potkozarja ističu da na spomenicima NOB-a nisu samo imena srpskih stradalnika, već svih nacionalnosti, te najavljuju da će od Županijske skupštine zatražiti da se osiguraju sredstva i da županijska vlast odredi instituciju koja će jednako brinuti o svim spomenicima antifašizma i Domovinskog rata.
Srpsku sirčad s Kozare zbrinule su ih časne sestre u Zagrebu o čemu svjedoči dr.Rojc u svojoj autobiografiji.