Hoće li Slovenija graditi drugi blok nuklearke Krško, ovisit će i o volji Slovenaca, koji bi, prema planovima vlade na čelu s Alenkom Bratušek, iduće godine na savjetodavnom referendumu dobili priliku reći svoje mišljenje.
Dakle, vlada koja je ovih dana dobila zeleno svjetlo u državnom zboru - izglasovano joj je povjerenje - i koja sklapa novi koalicijski sporazum, kani provesti plan koji je u svoju strategiju razvoja do 2023. godine unijela vlada Janeza Janše prije devet godina, kao mogućnost ako uzmanjka energije. Još 2008. godine čelnici tvrtke Gen energija, državne tvrtke koja drži slovenski dio nuklearke, očekivali su da se vlada izjasni o planovima za gradnju drugog bloka. Sad je referendum o dogradnji nuklearke dio koalicijskog sporazuma među vladajućim strankama u Sloveniji.
"Slovenija ne može graditi bez nas"
Drugi blok stajao bi puno, između 3,5 i 4 milijarde eura, no pitanje je tko bi ga financirao, a zeleni aktivisti, očekivano, protive se gradnji. Prije dvije godine Mary Yovanovitch, pomoćnica zamjenika tadašnje američke državne tajnice Hillary Clinton, izjavila je da su američki ulagači zainteresirani za ulaganje u Krško. - Američke tvrtke su vrlo konkurentne, u pogledu tehnologije i u pogledu sigurnosti - rekla je pomoćnica novinarima za vrijeme posjeta Sloveniji. Stručnjaci tvrde kako se Slovenija već zapravo priprema za novi blok nuklearke, jer je već izgrađen dalekovod za tu trasu. U sklopu tih planova je i namjera da se dobije dopuštenje postojeće nuklearke za još 20 godina, a u ovom trenutku dopuštenje vrijedi do 2023. godine. Naravno, do realizacije planova, čak ako Slovenci i pristanu na referendumu 2015. godine, još je daleko.
Osim toga, s planovima bi se trebali složiti i u susjednim zemljama. Krško je blizu hrvatsko-slovenske granice, 40 kilometara zračne linije od Zagreba i studija utjecaja na okoliš za novi blok nuklearke mora biti podjednako zanimljiva i Hrvatskoj i Sloveniji. - Prema međunarodnom pravu, Slovenija ne može bez nas graditi novi blok nuklearke, Hrvatska se s tim mora složiti - kaže profesorica međunarodnog prava Maja Seršić. To znači da se pitanje nuklearke i njezina utjecaja na okoliš zajednički raspravlja, a ako se strane ne slože, preostaje prepuštanje odluke sudu.
>>Posjetili smo Nuklearnu elektranu Krško: 'Ne može se ponoviti Černobilj'
>>Evo što će poduzeti u nuklearki Krško da bi sanirali stanje!
NE Krško udaljena je 32 km od Trga Bana Jelačića nuklearna energija je preopasna. zatvorimo NE Krško prije nego bude prekasno