Milijune kuna odštete mogla bi država isplatiti žrtvama ratnih zločina u Sisku, za koje je, po zapovjednoj odgovornosti, u prosincu 2013. osuđen Vladimir Milanković (na fotografiji), ratni zamjenik načelnika Policijske uprave Sisak. On je osuđen na osam godina zatvora zbog smrti 23 sisačka civila i jednog ratnog zarobljenika u 1991., te nezakonito pritvaranje i mučenje desetak civila. Kasnije mu je Vrhovni sud kaznu "podebljao" na deset godina zatvora. A nastavak tog procesa su brojne tužbe obitelji žrtava koje traže odštetu.
Tako je prije nekoliko dana, 15. siječnja, Općinski sud u Sisku presudio kako Republika Hrvatska mora isplatiti ukupno 660.000 kuna odštete trima članovima obitelji Stanka Martinovića, koji je iz svoje kuće u Novom Selu, nedaleko Siska, odveden 23. rujna 1991. od strane četvorice uniformiranih osoba. Nestanak i ubojstvo Martinovića, radnika u Željezari Sisak, također je bio sastavni dio optužnice i presude protiv V. Milankovića.
Po 220.000 kuna dobit će tako supruga Zahida te sinovi Dobrivoje i Radivoj, a koji su u postupku pred sudom svjedočili o Stankovu odvođenju. Neke od počinitelja znali su iz viđenja, a na suđenju Milankoviću utvrđeno je kako su to bili pripadnici pričuvnog sastava Policijske uprave Sisak. Dobrivoje je u vrijeme nestanka oca imao 11 godina, dok je stariji Radivoj 1994. otišao u Hrvatsku vojsku te je ranjen u akciji Oluja. Rečeno im je tog dana kako će im oca vratiti za pola sata, no tijelo pokojnog Stanka nađeno je 27. listopada 1991. u Savi u Bosanskom Šapcu, s prostrijelnom ranom na glavi. I dan danas pokopan je na groblju u Bosanskom Šamcu, ispod križa s inicijalima S.M., a novac od odštete obitelj će iskoristiti i kako bi prenijeli posmrtne ostatke oca u njegovo rodno mjesto za što do sada, ističu, nisu imali novca.
Obitelj Martinović i ranije je pokušala tužiti državu, pozivajući se na Zakon o odgovornosti za štetu uzrokovanu od pripadnika oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata, no tužbe su im odbačene, jer je sud tumačio kako je riječ o ratnoj šteti. No pravomoćna presuda protiv Milankovića sada ide njima u korist. To je u svojoj preudi i navela sutkinja Sanda Navara Sladović, a ističe isto i odvjetnik obitelji Luka
Šušak.
"Građanski sud vezan je uz kazneni sudski postupak i pravomoćna presuda mora se poštivati. Stoga je sada puno lakše ostvariti odštetu, kad postoji presuda u kaznenom postupku. Ranije je sud to tumačio kao ratnu odštetu i odbacivao tužbe, no sada je to preinačeno u ratni zločin, temeljem presude protiv Milankovića. Ja zastupam još neke obitelji žrtava iz Milankovićeva slučaja, pa očekujemo slične presude" – rekao nam je zagrebački odvjetnik Luka Šušak.
Obzirom je Vladimir Milanković proglašen odgovornim za smrt 24 osobe, te mučenje dodatnih desetak jasno je da buduće tužbe Republiku Hrvatsku mogu koštati i desetak milijuna kuna. Država će morati isplatiti te novce, a praksa je dosadašnja bila da ih onda potražuje od osuđenika, u ovom slučaju Vladimira Milankovića.
>> 'Nisam 1991. bio u Sisku. Lagao sam zbog boljeg statusa branitelja'
lipo,lipo a kad ce Hrvati i od koga dibiti odstete..?