Hrvatska godišnje za socijalnu zaštitu svojih građana izdvaja 70,9 milijardi kuna, odnosno 21,6 posto BDP-a, što nas smješta među deset država članica EU s najnižim izdvajanjima.
Jedno od najvećih iznenađenja vezanih uz socijalnu zaštitu građana izdaci su za liječenje u inozemstvu veći od jedne milijarde kuna. Analitičari DZS-a ističu da je 2014. godina bila “jedna od rijetkih u kojoj je većina troškova zdravstvene zaštite u inozemstvu pokrivena u tekućoj godini, dok se prethodnih godina veći dio prebacivao u iduću godinu kao rashod budućeg razdoblja”.
Taj je trošak iznosio vrtoglavih 1,15 milijardi kuna, što preračunato čini oko 6 posto zdravstvenog budžeta, te je bio 20 puta veći nego 2013. godine.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede ili prelistajte u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Predsjedničina inicijativa: Reforma školstva ide dalje bez uplitanja politike
>>Orešković bi mirio Karamarka i Petrova, oni ne žele
>>Maskirani napadači iz zasjede napali Mamića raketom
>>BDP 2,7% - Konverzija pogurala potrošnju, a privatni sektor investicije
>>Praktična srijeda - Pripremite auto za ljeto. Savjeti što napraviti prije polaska na put
Za sva lječenja doniramo novce,organiziramo koncerte i sl. Treba javno objaviti popis tko je potrošio i tko je odobrio tu milijardu kuna. S obzirom da su na vlasti bili SDP lopovi sve je moguće. Tek smo nekidan saznali da su već pripremili krađu pola milijarde kuna od poticaja za pljoprivredu, ali su ih otkrili EU službenici.