Odlazak čelnika Karlovačke županije i Grada Karlovca te gradskih i županijskih pročelnika, djelatnika, ravnatelja ustanova i tvrtki na duhovnu obnovu, seminar ili tzv. team-building u Duhovni centar, Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru u Hercegovini više nije vijest.
Posebno stoga što je od četvrtka do danas njih 53 na team-buildingu u susjednoj državi već jubilarnu, desetu godinu za redom. No, je li taj team-building koji je još kao gradonačelnik osmislio današnji župan Damir Jelić koristi polaznicima da rade bolje, drukčije, fokusiranije i primjećuju li građani i ostali djelatnici da su im voditelji, pročelnici i šefovi napredovali? Cilj je, kako nam je svojedobno rekao župan Jelić, u mirnom okruženju samostana, uz stručne predavače naučiti više o što kvalitetnijoj međusobnoj komunikaciji, o tome kako biti kvalitetan menadžer u tvrtki, odjelu, kako ideje najbolje prenijeti suradnicima i kako postati pokretač dobre radne atmosfere.
– Nakon ovakvog team-buildinga uvijek se osjećamo okrijepljeni i naučeno nam pomogne u poslovnim odnosima – kazala je Marija Medić, pročelnica za školstvo u županiji, koja je sada bila i vođa puta.
Nezavisni gradski vijećnik Davor Petračić smatra da od toga koristi nema, a i da je upitno koliko djelatnici sami snose troškove puta; kako u Buško blato, tako i nedavno u Međugorje kamo je išlo čak 2300 članova HDZ-a iz cijele županije.
– To njihovo koketiranje s Crkvom kroz te duhovne obnove, više je test odanosti polaznika HDZ-u. Uvjeren sam da odlazak nije neobavezan, već itekako obvezan, a onaj tko odbija ići mogao bi vjerojatno biti zamijenjen na radnome mjestu odanim slugom stranke. Uza sve te seminare, uprave su i dalje neučinkovite, građani nemaju viši standard, nema većih projekata. Uostalom, gospodarski je “nepismeno” odlaziti u susjednu BiH. Zašto ne otići u Mariju Bistricu i ostaviti taj novac tamo. I dalje ovdje teško živi svatko tko nije u HDZ-u ili mu je blizak. Ta politička premreženost je ostala – smatra Petračić koji ponavlja da živimo u sekularnoj državi. Stoga odlaske u Međugorje ili Buško blato smatra osobnom stvari pojedinca, a ne političkim pravilom.
Darijo Janković iz SDP-a kaže da deset godina duhovne obnove nije donijelo promjene, jer oni, ako i imaju teme duhovnog, upravljačkog karaktera, očito ne slušaju predavače.
– To je za mene farizejstvo, jer da su se “obratili” i žele raditi pošteno, onda bi barem natječaji za direktore tvrtki i ustanova bili pošteni i transparentni. U Bibliji je jedan odličan citat koji opisuje taj njihov team-building, a kaže: ‘Čiste čašu i zdjelu izvana, a iznutra su pune grabeži i pohlepe’ – dodaje Janković.
Danko Plevnik, novinar, publicist, geopolitički analitičar, kaže da je svaka edukacija pohvalna, pogotovo daje li pozitivne učinke, ako ti seminari dovedu do nekog “kvantnog skoka” u njihovu radu.
– Ako im je važna ta duhovna dimenzija team-buildinga, iako podsjećam da živimo u sekularnoj državi već stoljećima, smatram da bi i mons. Antun Sente mlađi u Nacionalnom svetištu na Dubovcu u Karlovcu bio od velike pomoći, nije potrebno ići čak u drugu državu – dodaje Danko Plevnik.
sad nece uzimati mito jedno 3 tjedna