S dogovorom ili bez njega njega, dužnička kriza u eurozoni vratit će Hrvatsku u novu recesiju – prevladavajuće je mišljenje ekonomskih stručnjaka u Hrvatskoj. Ekonomski je institut jučer revidirao procjenu rasta za Hrvatsku u 2012. godini s ranijih 2 na najviše 0,8 posto uza velike ograde da do njega i ne dođe. Svako usporavanje ekonomije i pad BDP-a dovodi do masovnih stečajeva i otkaza, na što je Hrvatska posebno ranjiva jer je već i sada polovica radno-aktivnog stanovništva bez posla.
Prve velike posljedice dužničke krize u eurozoni već se u ovoj godini osjećaju kroz pad izvoza i skuplje zaduživanje. Hrvatska će 2011. iz proračuna izdvojiti dvije milijarde kuna više nego prošle samo za kamate, a za 2012. godinu prognoze su još lošije. Privatni sektor, banke i proračun iduće bi godine morali refinancirati 17 milijardi eura postojećih kreditnih obveza, a svi koji nešto znaju o stanju europskog financijskog sektora tvrde da će to biti jako teško. Europske će banke i njihovi vlasnici najprije spašavati sebe, a tek onda periferne države i tvrtke. Domaće tvrtke, na primjer, imaju oko 79 milijardi kuna kredita u stranim bankama pa, ako Hrvatska i ne zadrži dosadašnji kreditni rejting, još više kamate doći će im glave.
– Iako bi skori ulazak u EU trebao biti poticajan za domaće gospodarstvo, sadašnji problemi eurozone mogli bi značiti izostanak većih kratkoročnih koristi. Glavne političke stranke nisu pred izbore dale jasne odgovore o hitnoj fiskalnoj konsolidaciji. Ako odlučne akcije izostanu i nakon izbora, to bi moglo potaknuti nepovjerljivost financijskih tržišta i dovesti do pada kreditnog rejtinga s negativnim ekonomskim posljedicama – upozoreno je iz Ekonomskog instituta.
Kako bilo da bilo Na***ali smo