Nakon što je prije godinu dana objavio tisuće američkih povjerljivih diplomatskih dopisa kojima je uzdrmao svijet i zadao glavobolje State Departmentu koji se mjesecima ispričavao zbog stava koji, pokazalo se, gaji prema svojim saveznicima, WikiLeaks je u ponedjeljak otvorio novu aferu. Počeo je objavljivati tajne e-mailova Stratfora, privatne američke tvrtke specijalizirane za izradu geostrateških studija, za koju se vjeruje da je usko povezana s CIA-om.
Prva 194 dokumenta
Uslugama Stratfora ne koristi se samo američka vlada i njeno Ministarstvo domovinske sigurnosti nego i niz velikih kompanija poput proizvođača vojnih zrakoplova Lockheed Martina ili Northrop Grummana, kontraktori koji obavljaju poslove obnove u Iraku ili Afganistanu, ali i multinacionalne kompanije poput Coca-Cole. WikiLeaks je najavio da će u sljedećih nekoliko mjeseci na internetu objaviti približno pet milijuna povjerljivih e-mailova. Jučer, prvog dana objave, svjetlo dana ugledala su prva 194 povjerljiva dokumenta, a u nekima je spomenuta i Hrvatska.
Organizirani kriminal, jačanje neonacizma, prosvjedi te potezi banaka u stranom vlasništvu bile su glavne točke u smjernicama za analizu situacije u Hrvatskoj, ali i cijeloj regiji. “Moramo biti u tijeku s bilo kakvom aktivnosti u vezi s organiziranim kriminalom, posebno u Hrvatskoj (jaka aktivnost), Makedoniji i Crnoj Gori (cijela zemlja je u mreži organiziranog kriminala, uključujući vlast), BiH (vrlo jaka aktivnost, i to s ruskim vezama pa je dvostruko važnija)…”, stoji u uputama agencije za nepoznatog naručitelja.
Nasilje prema Srbima
Pozornost se u Hrvatskoj, naglašavaju, treba obratiti porastu nasilja prema Romima i Srbima. Ključ regije je, dodaju, u BiH, posebno u odnosima Hrvata i Muslimana (sic!) te svaki problem u Federaciji je ključan. Također, traži se detaljno praćenje ruskih aktivnosti u regiji – bilo kakva investicija, posjet, zajam..., kao i izjave veleposlanika te EU povjerenika za proširenje. Ekonomski pokazatelji iznimno su važni, dodaju. Svaki prosvjed, sindikalni posebno, treba dobro pratiti jer su, kažu, mjere štednje koje je MMF nametnuo bile povod za rat u bivšoj Jugoslaviji.
MMF u regiji također je pod paskom, kao i bilo kakva naznaka da su strane banke u krizi. Važno je pratiti hoće li učiniti nešto neočekivano, poput povlačenja ili sprječavanja investicija. Hrvatska se spominje u još jednom kontekstu: iskazala je zanimanje za švedske avione Gripen, no procijenjeno je da od tog posla neće biti ništa. WikiLeaks je do podataka došao uz pomoć hakerske skupine Anoynmous.
Fake