Prekrajanje zemlje

Ekonomisti bi Međimurje uvrstili u regiju s Podravinom i Bilogorom

'28.10.2010., Cakovec- Podjela Hrvatske na 7 regija, prema kojoj ce Medjimurje biti s Podravinom. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL'
'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
28.10.2010.
u 16:30

Ekonomski institut dopustio si je predlaganje novog teritorijalnog ustroja, što je izazvalo negodovanje župana, kaže međimurski župan Ivan Perhoč

U svim dosadašnjim neslužbenim prijedlozima prekrajanja Hrvatske u manji broj regija, Međimurska županija nalazila se u društvu Varaždinske županije, pa su ih, uz još neke županije, "krojači" najčešće svrstavali u tzv. regiju Sjeverozapadnu Hrvatsku.

No, prema prijedlogu koji je iznesen u Zadru, na sjednici izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, Međimurje bi završilo u zajedničkoj regiji s Koprivničko-križevačkom, Bjelovarsko-bilogorskom i Virovitičko-podravskom županijom! Tako je barem navedeno u predstavljenoj studiji Ekonomskog instituta iz Zagreba, u kojoj se, među ostalim, predviđa teritorijalna podjela Hrvatske na sedam regija. Međimurska županija našla bi se u regiji nazvanoj Međimurje, Podravina i Zapadna Slavonija, a Varaždinska županija bi u društvu s Krapinsko-zagorskom, Karlovačkom i Sisačko-moslavačkom činila regiju Sjeverozapadna i Središnja Hrvatska. Zanimljivo je i to da bi Lika bila zasebna regija, baš kao i Slavonija i grad Zagreb.

- Ekonomski institut dopustio si je predlaganje novog preustroja Hrvatske, što je izazvalo negodovanje župana jer se takav preustroj nigdje dosad nije spominjao. Prijedlog koji je iznesen predviđa spajanje sa županijama s kojima dosad nismo imali ni povijesnih ni kulturnih, a ni gospodarskih dodirnih točaka - protivi se župan Ivan Perhoč.

Dr. Dubravka Jurlina Alibegović, iz Ekonomskog instituta, čiji su stručnjaci izradili studiju, istaknula je na predstavljanju da postoji politička volja za decentralizacijom Hrvatske.

- Hrvatska je visoko centralizirana zemlja, u kojoj je javno vatrogastvo jedina javna funkcija koja je potpuno decentralizirana. Međutim, nije dovoljno provesti decentralizaciju da sama sebi bude svrha.

Svaki stanovnik mora biti u fokusu da nakon preustroja ima bolje javne usluge i bolje uvjete za život - kazala je dr. Alibegović. U Ekonomskom institutu ističu da čak 70 posto prihoda županije ostvaruju od poreza na dohodak. Županijama bi razvoj trebao biti glavna zadaća, no za to nema novca jer se polovina proračuna troši na financiranje rada same lokalne samouprave.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije