Neke zemlje imaju rakete s nuklearnim glavama, ne jednu ili dvije. A nama kažu da ih ne smijemo imati. Ja to ne mogu prihvatiti, ljutito je rekao u srijedu turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan na stranačkom skupu u gradu Sivasu na istoku zemlje.
Napomenuo je kako je neprihvatljivo da nuklearne sile zabranjuju Ankari da se domogne atomskog naoružanja. Erdoğanova je kritika upućena SAD-u, a najviše Izraelu, jer se obje zemlje protive bilo kakvoj mogućnosti da Turska posjeduje nuklearni arsenal.
200 glava u Izraelu
Izjava Erdoğana kako “neke zemlje imaju rakete s nuklearnim glavama, ne jednu ili dvije”, bila je upućena upravo Izraelu, za koji analitičari vjeruju da ima oko 200 nuklearnih bojnih glava iako nikad nije priznao postojanje nuklearnog programa niti je potpisao sporazum u vezi sa širenjem nuklearnog oružja.
– Blizu nam je Izrael, gotovo smo susjedi. Oni druge narode plaše time što imaju (nuklearno oružje, op. a.). Nitko ih ne smije ni taknuti – rekao je Erdoğan.
Za razliku od Izraela Turska je 1980. potpisala Sporazum o zabrani širenja nuklearnog naoružanja i 1996. sveobuhvatni sporazum o zabrani nuklearnih pokusa koji zabranjuje nuklearne detonacije u bilo koje svrhe.
Izrael se najviše protivi da bilo koja muslimanska zemlja posjeduje nuklearno naoružanje i to bi smatrali ugrozom svoje nacionalne sigurnosti jer više od milijardu muslimana na svijetu smatra da je Jeruzalem sveti grad, a da je džamija Al-Aqsa treće najvažnije sveto mjesto u islamu. Mnogi od njih žele osloboditi taj grad od izraelske okupacije. Zbog toga je još 7. lipnja 1981. godine izraelsko zrakoplovstvo bombardiralo i uništilo, u srcu iračkog teritorija, irački nuklearni reaktor na lokaciji 17 kilometara jugoistočno od Bagdada tvrdeći da je reaktor namijenjen proizvodnji plutonija za nuklearno oružje.
Isto tako, Izrael je priznao, objavivši povjerljive snimke iz zrakoplova, fotografije i obavještajne dokumente o svom zračnom napadu, da je 6. rujna 2007. bombardirao navodni sirijski nuklearni reaktor, na postrojenje Al-Kubar u blizini Deir al-Zora, na istoku Sirije. Tel Aviv je izrazio nezadovoljstvo i zabrinutost i zato što Pakistan, kao muslimanska država, u svom arsenalu ima 150 nuklearnih bombi. Ali ta država, u ovom trenutku, ne vidi opasnost od Pakistana.
Sporni Saudijci
Da je cilj islamskog svijeta uništenje izraelske države, dokazuje i Iran te tu zemlju smatra karcinomom koji treba ukloniti, što nije samo iranska vojna doktrina već i ideološka, zbog svetog grada Jeruzalema. Isto tako, iako Izrael i Saudijska Arabija imaju zajednički cilj i u neformalnom su savezništvu protiv Irana, Tel Aviv se zabrinuo i usprotivio ideji Donalda Trumpa i Kongresa zbog prodaje nuklearne tehnologije Rijadu.
Nuklearna tehnologija u rukama Saudijske Arabije, strahuju mnogi, mogla bi dodatno destabilizirati trusnu regiju Bliskog istoka. Izraelci se tako boje da bi u Saudijskoj Arabiji na vlast mogli doći i islamski ekstremisti koji bi tu nuklearnu energiju mogli koristiti u vojne svrhe, što bi bio nacionalna ugroza za izraelsku državu.
Pogledajte video
Turskoj nikada ne traba dati da posjeduje nukleatno oruzje. Erdogan je izjavio :" Minarets are our bayonets". Ne daj boze da na mjesto bajoneta bude nuklearna glava. Dosta je upotrijebio nuklearno oruzje na Balkanu za 100 godina.