OŠTRI NAPADI NAKON ORBANOVOG GOVORA

'EU se mora mijenjati, gubimo korak s Kinom i SAD-om, sustav azila ne funkcionira'

storyeditor/2024-10-09/2024-10-09T084737Z_986710653_RC2WGAA5BASP_RTRMADP_3_EU-HUNGARY.JPG
Foto: YVES HERMAN
1/6
10.10.2024.
u 08:14

"Bez pridruživanja Srbije Europskoj uniji ne može se stabilizirati Balkan", poručio je mađarski lider

Europska unija mora se promijeniti, rekao je predsjednik mađarske vlade Viktor Orbán, koji je za govornicom u Europskom parlamentu jučer u Strasbourgu u nužnost tih promjena pokušao uvjeriti europarlamentarce. No njegov govor naišao je na brojne kritike, ponajviše zbog nazadovanja u demokraciji i proruskih stavova. Orbán je istaknuo da je situacija u EU mnogo ozbiljnija nego 2011., kad je Mađarska prvi put predsjedala EU, i to zbog rata u Ukrajini, eskalacije sukoba na Bliskom istoku i u Africi, migracija i rizika za schengensko područje, ali i gubitka globalne konkurentnosti Europe, koji Mađarska vidi kao ključno pitanje.

Migranti i antisemitizam

Gospodarski rast EU u posljednja dva desetljeća bio je znatno niži nego u Kini i SAD-u, pri čemu se smanjio i udio u globalnoj trgovini, rekao je Orbán, koji cijene energije vidi kao ključnu prepreku. – Zbog udaljavanja od ruskih izvora energije, Europska je unija izgubila na rastu BDP-a. Ne bismo se smjeli zavaravati da zelena tranzicija sama po sebi nudi rješenje problema – poručio je i dodao kako je dekarbonizacija dovela do usporavanja produktivnosti i gubitka radnih mjesta. Migracije bi, naglasio je, mogle prouzročiti "pad schengenskog sustava otvorenih granica".

– Sustav azila u EU jednostavno ne funkcionira. Nezakonite migracije dovele su do porasta antisemitizma, nasilja nad ženama i homofobije – naveo je. Ustraje na tome da Bugarska i Rumunjska do kraja godine postanu punopravne članice područja slobodnoga kretanja. Govoreći o proširenju, pozvao je na ubrzanje pristupanja zemalja zapadnog Balkana i naglasio da se "bez pridruživanja Srbije ne može stabilizirati Balkan".

VEZANI ČLANCI: 

Nakon govora uslijedila je salva kritika. Kao najbliži saveznik predsjednika Vladimira Putina unutar EU, mađarska vlada ne može pronaći zajednički jezik s drugim državama oko niza pitanja, od odugovlačenja pomoći Kijevu do slabljenja vladavine prava, neki su od prigovora. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izrazila je žaljenje zbog toga što Mađarska i dalje pokušava kupiti fosilna goriva iz Rusije.

– Postoji samo jedan put za postizanje pravednog mira za Ukrajinu i za Europu, moramo nastaviti jačati ukrajinski otpor političkom, financijskom i vojnom potporom – rekla je šefica EK. Većina govornika izrazila je zabrinutost zbog potpunog nepoštovanja vrijednosti EU koje je pokazao Orbán kao i zbog navoda o raširenoj korupciji u Mađarskoj. Član Zelenih Terry Reintke Orbánu je poručio da nije dobrodošao u kuću europske demokracije.

Mađarska je, podsjetimo, u srpnju preuzela rotirajuće šestomjesečno predsjedanje EU, nakon čega je Orbán krenuo u nekoordiniranu "mirovnu misiju" u Kijev, Moskvu i Peking, što je izazvalo bijes u Bruxellesu. Čelnik konzervativne Europske pučke stranke Manfred Weber rekao je da je šokiran time što Orbán nije posvetio ni jednu jedinu rečenicu teškom stanju u Ukrajini. – Vaše putovanje nikada nije bilo mirovna misija. Bila je to velika propagandna predstava za autokrate – rekao je Weber Orbánu.

>>> FOTO Snajperisti, dronovi, mornarica... Pogledajte kako se osigurava Dubrovnik kada u njega stiže Zelenski

storyeditor/2024-10-09/2024-10-09T084737Z_986710653_RC2WGAA5BASP_RTRMADP_3_EU-HUNGARY.JPG
1/15

EU skreće desno

Ursula von der Leyen pozvala je najviše dužnosnike da preskoče niz sastanaka koje je organizirala Mađarska, kao svojevrsni bojkot. Govoreći o migraciji, optužila je Orbánovu vladu da prebacuje probleme na susjede prijevremenim puštanjem na slobodu osuđenih trgovaca ljudima. Kritizirala je i mađarsku shemu viza za ruske državljane, kazavši da je nedostatak sigurnosnih provjera rizik ne samo za Mađarsku nego i za cijelu Europsku uniju. Napala je i sporazum između Budimpešte i Pekinga kojim se kineskim policajcima dopušta patroliranje u Mađarskoj.

– Kako je moguće da mađarska vlada dopušta kineskoj policiji da djeluje na njezinu teritoriju? – upitala je. Orbán ističe dobre rezultate ekstremne desnice na izborima, od Italije do Nizozemske i Austrije, koje vidi kao dokaz da se politička klima u Europi polako "popravlja" i mijenja u njegovu korist. Bilo je i onih, doduše u manjini, koji su pohvalili mađarsku vladu zbog njezinih stajališta o migracijama i stavljanja konkurentnosti na vrh prioriteta. Pohvalili su je neki i kao "braniteljicu tradicionalnih vrijednosti".

>>> FOTO Zelenski i Plenković prošetali Stradunom uz strogu pratnju osiguranja: Turisti ih neprestano fotografirali

storyeditor/2024-10-09/2024-10-09T084737Z_986710653_RC2WGAA5BASP_RTRMADP_3_EU-HUNGARY.JPG
1/11

Komentara 11

Avatar kozorog
kozorog
09:17 10.10.2024.

ukrajina nije u eu, i ne treba biti nikakva posebna tema na bilo kakvim razgovorima, sjednicama eu-a. orban gleda interese mađara prije svega. tako bi trebao raditi svaki eu izabrani političar. za svoj narod prvo, a onda na društvo. eu kao neki faktor u svijetu ne postoji, osim kao vreća novca koju svatko malo voli očerupati. a i ta financijska moć slabi, jer eu industrija više nije predvodnik u ničemu, konkurencija iz kine, indije i turske je prejaka. većina traktora sa eu značkom se radi u indiji, turskoj. ključne komponente uvoze iz kine i indije. običan ekran za bilo koje el vozilo proizvedeno u eu dolazi iz kine. ajd probajte kupiti jednu tipkovnicu, a da je proizvedena u europi. sve da je u europi proizvedeno. nije li jadno da bosh na svojim proizvodima stavi made in eu, a malo niže, sitnim slovima, se nađe kina, indija, vijetnam... najveće hr firme u elektronici su i najveći uvoznici el komponenti iz kine. školska natjecanja u robotici se svode na sklapanje robota iz kineskih dijelova. i to prikazujemo kao vrhunac znanja mladih hrvata. zašto intel neće graditi tvornicu čipova u americi? jer nema par stotina tisuća radnika sposobnih 12 sati sjediti i raditi zahtjevan posao. ni fizički ni psihički, s radnim navikama za takav posao. većinu izuma u americi ionak stvaraju kinezi koji žive u americi. bilo koji članak o nekom otkriću u sebi sadrži prezimena, chen, lio, si ma, wei...

LU
luftbrenzzer
09:40 10.10.2024.

"Nakon govora uslijedila je salva kritika." Naravno da su uslijedile kritike jer teži se jednoumlju, kojemu se inače tobože protive. Demokratske vrijednost, sloboda mišljenja i govora (u koje se svi zaklinju) može se objesiti mačku o rep. Europa polako ali sigurno tone jer je upala u pomno smišljenu zamku SAD iz koje se ne može ne može iskoprcati pa je za sve kriv Orban. Jadno.

SE
Serengeti
09:02 10.10.2024.

Čelnik konzervativne Europske pučke stranke Manfred Weber rekao je da je šokiran time što Orbán nije posvetio ni jednu jedinu rečenicu teškom stanju u Ukrajini. 🤣😂 Eto, nije važna ekonomska situacija u EU već činjenica da se u EU parlamentu ne govori o Ukrajini. Uskoro na kavu nećeš biti pozvan ako zadnji put na kavi nisi 50% vremena pričao o Ukrajini 🤣😂

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije