nove brojke

Koliko će imigranata Hrvatska na kraju biti primorana primiti?

A migrant tries to stop a child from falling in the water as migrants wade across a river near the Greek-Macedonian border, west of the the village of Idomeni, Greece, March 14, 2016. REUTERS/Alexandros Avramidis      TPX IMAGES OF THE DAY
Foto: Reuters/PIXSELL
16.03.2016.
u 18:13

Bruxelles: Primite 2211 izbjeglica. Zagreb: Dogovorili smo se da primimo 568 osoba

Koliko bi imigranata trebala primiti Hrvatska u procesu relokacije iz Grčke, na čemu inzistira Europska komisija? Preseljenje imigranata i raspodjela po državama EU, kao i povećanje kapaciteta u svim državama, nalazi se u nacrtu zaključaka sastanka Vijeća EU koji posjedujemo, a koji počinje sutra u Bruxellesu i na kojem će biti i hrvatski premijer Tihomir Orešković.

Očekuje se žestoka rasprava

Iz diplomatskih izvora više država doznaje se kako se njihovi čelnici pripremaju za žestoku raspravu. Koliko je situacija kaotična, najbolje govore podaci da se zapravo i ne zna koliko bi imigranata Hrvatska morala primiti. Hrvatski izvori tvrde da se vode odlukom Vijeća EU od 22. rujna 2015. po kojoj Hrvatska treba primiti 568 izbjeglica, od toga 134 iz Italije i 434 iz Grčke. Kamo će ih se smjestiti, nije precizirano jer prijedlog operativnog plana nikada nije došao na sjednicu Vlade. Jedna od lokacija bio bi hotel Porin, kamo se može smjestiti 600 izbjeglica. No izvori iz Komisije kažu pak kako je broj rastao te kako se hrvatska Vlada obvezala prihvatiti 747 ljudi iz paketa od 40 tisuća migranata iz Italije i Grčke, 400 migranata iz zemalja članica te još 1064 iz paketa Grčka, Italija i Mađarska, što je 2211 ljudi.

Turska kao imperativ

U međuvremenu, broj imigranata je porastao, a dio država EU odbija i pomisliti da bi pristali na kvote. Usto, relokacija je do dala patetične rezultate – od 160 tisuća razmješteno je tek oko 600 ljudi.

Uz preseljenje, u nacrtima zaključaka nastavlja se inzistirati na dogovoru s Turskom, ali se upozorava i da ovakva situacija predstavlja rizik od otvaranja novih ruta te da će se obračunati s krijumčarima ljudi.

Prelazak nekoliko stotina izbjeglica iz logora Idomeni preko grčko-makedonske granice pokrenuo je letak na arapskom s uputama kako prijeći granicu prema Makedoniji i u kojima se izbjeglice pozivaju da to i učine. Letak, koji se pojavio i na društvenim mrežama potpisan je s “Komando Norbert Blüm”, prema bivšem njemačkom ministru rada i socijalne skrbi koji je nekoliko posljednjih dana proveo među izbjeglicama na sjeveru Grčke, no on odbacuje povezanost s letkom.

Slično je bilo prošle godine kad je val pokrenula poruka “Dublinski ugovor nećemo primjenjivati na sirijske državljane”, koju su si međusobno tvitali djelatnici njemačkog ureda za migracije 25. kolovoza. Ta je poruka stigla do organizacije “Pro Asyl”, a poruka se ubrzo proširila do izbjeglica u turskim kampovima i krenuo je stampedo prema Europi.

>> Kovačeva zamjenica: U pitanju je budućnost Europe ako se izbjeglička kriza ne riješi

Komentara 40

Avatar Orgasmatron
Orgasmatron
18:32 16.03.2016.

ne moramo mi ništa, baš kao Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska

IV
ivanvidaspuntaii
18:21 16.03.2016.

Ima samo jedno tumčanje kvote "nula" ili "0", sve drugo je trpanje na silu, nek ih se Mereklica napuni svoju štalu ako ih tako obožava.

KO
Komacero
18:41 16.03.2016.

Pa nekih ih prime bivise kolonijalne sile koje ih stoljecima iskoristavale i unistavale.Ako primimo i pristanemo na jednog jedinog onda ce se broj stalno rast i jednog dana ce ih bit vise nego nas.Arapi i to oni muslimaski nikad necee bit mirni a kamoli da ce se zeljet u katolickoj zemlji priviknut na suzivot,lose nam se pise u toj EU

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije