Čelnici Europske unije u četvrtak su za još šest mjeseci produljili gospodarske sankcije koje su 2014. uveli Rusiji nakon pripojenja Krima, priopćilo je predsjedništvo Europskog vijeća.
Ova odluka, donesena na sastanku na vrhu u Bruxellesu, dolazi nekoliko dana nakon sastanka u Parizu o obnovi mira u Ukrajini na kojemu su sudjelovali francuski, njemački, ruski i ukrajinski čelnici i na kojemu nije ostvaren veći pomak u rješavanju tog sukoba.
Novi sastanak u istom formatu zakazan je za četiri mjeseca.
Sankcije su prije pet godina uvedene ruskom naftnom, obrambenom i bankarskom sektoru. U lipnju su bile produljene na šest mjeseci. Kod glasovanja se zahtijeva jednoglasna odluka zemalja članica EU-a.
Sankcije su uvedene nakon nesreće zrakoplova Malaysia Airlinesa koji je u srpnju 2014. pogođen raketom iznad Ukrajine pri čemu je poginulo 298 putnika.
U sukobu proruskih separatista i ukrajinske vojske izginulo je više od 13.000 ljudi od 2014. kada je Rusija anektirala Krim i kada su se proruske snage na istoku Ukrajine pobunile protiv Kijeva.
Veze Moskve i Kijeva su se donekle poboljšale nakon izbora Volodimira Zelenskog za ukrajinskog predsjednika.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je pozvao na popuštanje napetosti s Moskvom, ali EU prije svake normalizacije zahtijeva puno poštovanje ugovora iz Minska koji su Moskva i Kijev potpisali 2015.
Tim ugovorom se trebao zaustaviti sukob i pronaći političko rješenje za pobunjene regije Doneck i Luhansk.
Litavski predsjednik Gitanas Nauseda rekao je da se sankcije moraju produljiti jer "Rusiji treba motivacija kako bi ispunila obećanja što ih je dala u prvoj fazi pregovora".
Sastanak na vrhu u Parizu u ponedjeljak bio je tek "prvi korak", rekao je. "Mislim da Rusija treba puno više surađivati kako bi se ostvarili rezultati", dodao je.
"Sve dosad ustupci kojima svjedočimo dolazili su s ukrajinske strane - volio bih na ruskoj strani vidjeti puno više spremnosti za postizanje konačnog rezultata", zaključio je.
Dobra vijest da nije tih sankcija Rusi bi nam pojeli sve mandarine.