Dogodilo se ono na što je upozoravao bivši pučki pravobranitelj Jurica Malčić u svom izvješću za 2007. godinu. Europski sud za ljudska prava nepravomoćno je osudio Hrvatsku da nasljedniku Sergeja Statilea iz Splita (umro prije tri i pol godine) plati 8200 eura razlike između zaštićene i tržišne najamnine za stan od 67 metara četvornih (za razdoblje od 8,5 godina), te 1500 eura nematerijalne štete i 850 eura za sudske troškove. Malčić je upozorio tadašnju vlast da je nužno "bez odlaganja" urediti odnose između najmodavaca i najmoprimaca stanova sa zaštićenom najamninom, jer ćemo u protivnom plaćati naknade dosuđene od ESLJP-a, kao što je 2006. platila Poljska u slučaju Hutten - Czapska.
Sada i ESLJP upozorava Hrvatsku da uravnoteženo zaštiti interese svih, iako su informirani da je početkom 2014. provedena javna rasprava o nacrtu prijedloga Zakona o najmu stanova koji bi trebao riješiti problem sada još oko 2600 stanova sa zaštićenom najamninom. U slučaju Statileo ESLJP je našao da je povrijeđeno njegovo pravo vlasništva zbog preniske najamnine koju na temelju zakona određuje Vlada nasuprot financijskim obvezama koje imaju vlasnici, te restriktivnih uvjeta za raskid takvog najma uz nedostatak vremenskog ograničenja.
Sporni stan od 1955. koristi P.A. i rođaka o kojoj je skrbila, a potonja tu nastavlja živjeti s mužem (umro 1998.) i sinom i nakon što se P.A. 1973. iselila. I.T. i sin stekli su stanarsko pravo (1959.) te su 1996. postali zaštićeni najmoprimci. Mjesečni najam bio je 102 kune, a danas je 180. Kako je Statileo odbio primati taj iznos (pa je na sudskom pologu) i sklopiti ugovor pod zakonskim uvjetima, 25 puta nižim od tržišnih, najmoprimci su ga tužili pa je presuda nadomjestila ugovor.
Kad bi svih 2600 "Statilea" tužilo državu, radilo bi se o oko 200 milijuna kuna.
Fala bogu da netko kaznjava ove bahate iz hrvatske vlade, koja se izivljava bacati na ulice, ovakve nesretnjake, Ima pravde, van hrvatske.