osuđen za klevetanje

Europski sud za ljudska prava odbio Mesićev zahtjev za preispitivanje ranije presude

Zadar: Stjepan Mesić svjedočio na suđenju za kornatsku tragediju
Foto: Filip Brala/PIXSELL
1/3
07.09.2022.
u 16:31

Sud je Mesiću dao za pravo da mu je bilo povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku, čime je prekršen članak Europske povelje o ljudskim pravima te će mu država morati platiti 2000 eura odštete

Odbor od pet sudaca Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) odbio je zahtjev bivšeg predsjednika RH Stjepana Mesića za preispitivanje presude iz svibnja u kojoj stoji da je Mesić ispravno osuđen na hrvatskom sudu za klevetanje odvjetnika Ivana Jurašinovića.

Istom presudom sud u Strasbourgu u svibnju je Mesiću dao za pravo da u Hrvatskoj nije imao suđenje u razumnom roku.

Ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om priopćio je da je 5. rujna 2022. odbor od pet sudaca odbio Mesićev zahtjev za preispitivanje presude pred Velikim vijećem Europskog suda.

Time je presuda iz svibnja postala konačna te će uslijediti postupak njezinog izvršenja u dijelu koji se odnosi na povredu prava na suđenje u razumnom roku, u odnosu na koji je utvrđena povreda konvencijskog prava, navode u priopćenju.

Mesić je na zagrebačkom sudu 2011. pravomoćno osuđen za klevetanje i nanošenje duševnih boli francusko-hrvatskom odvjetniku Jurašinoviću kojemu je javno poručio da posjeti psihijatrijsku bolnicu. Morao mu je platiti i odštetu od 70.000 kuna.

Bivši hrvatski predsjednik na to se žalio ESLJP-u rekavši da se koristio figurativnim govorom kako bi naglasio ironiju besmislenih optužbi koje mu je Jurašinović prethodno stavio na teret. Hrvatskom presudom, smatrao je, prekršeno mu je pravo na slobodu izražavanja.

ESLJP je, međutim, presudio da je Mesić pokušao "diskreditirati" odvjetnika Jurašinovića "uvredljivim izjavama" na "drzak i preziran način" i ocijenio da je time "prešao granice prihvatljive kritike".

No, sud je Mesiću dao za pravo da mu je bilo povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku, čime je prekršen članak Europske povelje o ljudskim pravima te će mu država morati platiti 2000 eura odštete.

VIDEO Imovinska kartica uhićene sutkinje: Nema nekretnina i auta, a podigla je dva kredita u Sberbanci

Komentara 1

DU
Deleted user
16:36 07.09.2022.

Zar Uprava državne bezbednosti više nema kontakt do ESLJP-a? O tempora, o mores.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije