Ekipa Večernjeg lista jučer je prva zavirila u unutrašnjost koprivničke Palače pravde, zgrade koju Grad Koprivnica novcem poreznih obveznika gradi za račun države kako bi se \"odužila\" za dobivanje bivše vojarne. Koprivnica je, već je dobro poznato, jedini hrvatski grad koji je državi morao nešto dati da bi mogao raspolagati bivšom vojarnom.
Petoetažna zgrada
U tijeku su završni radovi na petoetažnoj zgradi, koja se zajedno s podzemnom garažom prostire na oko 4000 kvadratnih metara. Postavljaju se pločice i vrata, brusi se zaštitna ograda, slaže struja... Od jutra do mraka ondje trenutačno radi 90-ak radnika svih zanimanja, a od početka radova u travnju kroz gradilište ih je prošlo gotovo 400.
- Unatoč vremenskim neprilikama, sve ide prema planu i vjerujemo da će do 20. prosinca zgrada biti spremna za tehnički pregled - istaknuo je Vlatko Bagarić, šef gradilišta.
S obzirom na veliko iskustvo i slične građevine u drugim dijelovima Hrvatske, Bagarić kaže da se radi o jako lijepom objektu kojim će se Koprivnica i te kako ponositi.
Palača pravde Grad Koprivnicu stajat će 32 milijuna kuna, zbog čega su se i kreditno zadužili. Prema ugovoru s Tehnikom, polovica tog iznosa bit će im isplaćena po završetku radova, a ostatak, nakon što bude izdana uporabna dozvola.
- Ako neće biti većih problema, nadamo se da će već početkom siječnja zgrada imati nove stanare - kazala je Jasna Golubić, pročelnica za izgradnju grada i upravljanje imovinom, i pojasnila kako se radi o gruntovnici i katastru, sudovima i Državnom odvjetništvu.
Iako se u javnosti nedavno nagađalo da bi zgrada, i kad bude gotova, mogla zjapiti prazna jer Grad nema novca za njezino opremanje, dakle kupnju stolica, radnih stolova, polica itd., pročelnica to demantira.
Opremanje korisnicima
- Mi smo se državi obvezali izgraditi zgradu bez opremanja. To će korisnici morati sami napraviti, a mislim da je i njima u interesu što prije preseliti u nove prostorije - rekla je J. Golubić.
Na pitanje razmišlja li Grad o obnavljanju stare zgrade u kojoj se sada nalaze sudovi i odvjetništvo, a koja jako odudara od moderne i ostakljene susjedne Palače pravde, pročelnica je ustvrdila da ta zgrada nije u njihovom vlasništvo i da je to stvar države.
Opet novinar nije odradio zadatak i malo istražio jer nije točno da je Koprivnica jedini hrvatski grad koji je državi morao nešto dati da bi mogao raspolagati bivšom vojarnom. Naime i grad Samobor je dobio vojarnu pod uvjetom da izgradi novu policijsku postaju a što je i učinio. Tako da vjerojatno postoji još gradova u RH koji su morali nešto izgraditi ( za policiju ili pravosuđe) u zamjenu za dobivanje bivših vojarni.