Iako su iz Ministarstva poljoprivrede dan prije priopćili kako je uz posredovanje ministra Tihomira Jakovine dogovoren status quo u mliječnom ratu između mljekara i farmera, te da je i dalje na snazi promemorija o otkupnoj cijeni mlijeka na temelju prosjeka EU 25, iz Dukata su jučer opovrgnuli te navode.
Prijeti im kolaps
Na brifingu za novinare ustvrdili su kako oni od 1. veljače s kooperantima posluju na temelju tržišnog izračuna cijena, koji je u skladu s pravnim stečevinama EU i obvezama koje mljekarski sektor mora preuzeti u 2012. To znači da ne samo da nikako ne pristaju na traženih 4,09 kuna (na osnovi cijene od 3,50 kn/kg plus 0,59 kn/kg tvorničke premije), što bi u konačnici maloprodajnu cijenu mlijeka na policama trgovina povećalo i na 9 kuna, nego i sadašnju osnovnu cijenu isporučene litre mlijeka od 2,69 kuna smanjuju za 20-ak lipa koje će kompenzirati “pametnijim tvorničkim premijama proizvođačima na koje mogu računati i kojima proizvodnja raste”.
– Svaka druga cijena koja nije u skladu s tržištem, na kojemu mlijeko iz uvoza trgovci prodaju i za samo 3,79 kuna, podrazumijeva dalji pad prodaje, prerade i otkupa mlijeka te jačanje uvoznika i uvoza jeftinijih proizvoda od mlijeka koji prijete kolapsom domaće industrije – kazao je generalni direktor Dukata Alen Fontana, ističući kako je konzumacija mliječnih proizvoda u RH pala za još 6%, što će se treću godinu odraziti i na njihovo lošije poslovanje.
Mlijeko neisplativo
Umjesto fermenata (vrhnja, namaza, jogurta...) koji su mliječnim industrijama puno isplativiji, čak 70% hrvatske proizvodnje čini samo mlijeko kojim mljekare uspijevaju pokriti tek fiksne troškove, dok uvoz u zadnje dvije-tri godine dvoznamenkasto raste. – Što će se dogoditi 2013. – pita Fontana – kad uđemo u EU i kad carine na uvozni polutvrdi sir (poput gaude) budu 0%? On sada uz carinu od 25% u nas stoji samo 34,99 kn/kg, i to s PDV-om i maržom trgovaca. U RH za kilogram takvog sira treba čak 10 litara mlijeka, koje bi prema računici domaćih farmera trebalo platiti 40,9 kuna. Ulaskom u EU krahirala je i slovenska, mađarska i češka proizvodnja pa samo Slovenci trenutačno imaju 160 milijuna litara mlijeka viška, ističu u Dukatu, Kao posljedica visoke otkupne cijene te pada kupovne moći i njihove su trenutačne zalihe narasle na 9,5 milijuna litara, više od prosječnog jednomjesečnog otkupa, pa već, tvrde, razmišljaju i o najcrnjem scenariju privremenog prestanka otkupa od farmera te traženju interventnog otkupa od države.
Politika mljekarske industrije je ucjenama seljaka izazvati povećanje državne potpore za mlijeko, pa na kraju seljacima će mlijeko plačati država a mlijekari će na kraju dobivati mlijeko besplatno. Dobit će odvlačiti u svoje matićne zemlje a nama će ostati \"sporazum sa EU\".