Teško se može očekivati dizanje kreditnog rejtinga Hrvatske dok se ne smanji javni dug, koji se udvostručio nakon 2008. godine, poručio je Felix Winnekens, analitičar S&P-a, na gospodarskom forumu Američke trgovinske komore i Forbesa. Udio države i državne potrošnje u Hrvatskoj prevelik je po mnogim pokazateljima i treba ih smanjivati da bi ekonomija bila konkurentnija.
– Refinanciranje duga u kratkom roku neće biti problem, ali zaduživanje će biti znatno skuplje nakon što se promijeni monetarna politika europske i američke središnje banke. Upravo zbog toga želimo vidjeti smanjenje javnog duga – kazao je Winnekens i dodao da je za njega, jednako kao i za hrvatske građane, pitanje kakve će reforme provesti iduća hrvatska vlada “pitanje za milijun dolara”! I dok se na predizbornim skupovima maše obećanjima, na forumu koji je namijenjen investitorima ministar financija Boris Lalovac kazao je da se u Hrvatskoj više ne može “graditi iz javnog novca”.
– Tko god obećava da će investirati kroz proračun, govori nemoguće. Moramo štedjeti na rashodima i krenuti s budžetiranjem od nule, koje polazi od pretpostavke da se proračun sastavlja prema prihodima tako da se namire troškovi bez kojih država ne može funkcionirati, a za ostalo koliko bude – rekao je Lalovac i objasnio da mi 25 godina imamo drugu praksu po kojoj svaki novi ministar smatra da je život počeo s njegovim dolaskom u Ministarstvo. Stoga država sad plaća troškove ugovorene 2009. po ministarstvima ili jamstva državnih poduzeća izdana tko zna kad.
– Treba privatizirati sve državne udjele u tvrtkama i stati s politikom davanja jamstava tvrtkama – kazao je Lalovac. Direktor Svjetske banke za Hrvatsku Carlos Pinerua ističe da se više ne može postavljati pitanje trošimo li premalo ili previše, nego o tome da se moramo prilagoditi činjenici da će se promijeniti svjetske okolnosti i da će kamate početi rasti.
– Ne postoji nijedan razlog da država bude vlasnik ijednog poduzeća – istaknuo je Hrvoje Zgombić, šef PricewaterhouseCoopers Hrvatska, koji je uvjeren da ćemo zbog prezaduženosti teško izbjeći “neki oblik mekog grčkog scenarija”.
– Mi smo mala i siromašna zemlja čiji se standard temelji isključivo na dugu, koji zajedno za sve sektore iznosi oko 700 milijardi kuna i na njega godišnje plaćamo oko 36 milijardi kuna kamata. To nijedna ekonomija ne može izdržati – istaknuo je Zgombić.
>> Strani ulagači traže državne obveznice jer je 'Hrvatska podcijenjena'
>> Naš javni dug na 100% BDP-a, samo 6 država EU ispod 60%
Bolje odluke bi donijela djeca u vrtiću,nego ova vlada ha,ha,ha........