4. U POVIJESTI

Opus Dei dobio novog predsjednika kojeg je predložio papa Franjo

Papa Franjo
Foto: Reuters/PIXSELL
24.01.2017.
u 11:20

Monsinjor Ocariz, koji je dosad bio generalni vikar Opusa Dei., izabran je za čelnika organizacije u ponedjeljak navečer u Rimu

Konzervativna, za mnoge i kontroverzna rimokatolička prelatura Opus Dei imenovala je Fernanda Ocariza, rođenog u Parizu u španjolskoj obitelji, za svog četvrtog čelnika u povijesti.

Sedamdesetdvogodišnjeg Ocariza službeno je na to mjesto predložio papa Franjo, priopćio je u utorak Opus Dei.

Monsinjor Ocariz, koji je dosad bio generalni vikar Opusa Dei., izabran je za čelnika organizacije u ponedjeljak navečer u Rimu, nakon završetka izbornog kongresa koji okuplja 156 svećenika i muškaraca laika.

"Djelo Božje" - prijevod latinskog imena organizacije - utemeljio je 1928. u Španjolskoj mladi svećenik Josemaria Escriva da Balaguer (1902-1975) koji je bio uvjeren da je obični, svakodnevni život put ka svetosti.

Ivan Pavao II. proglasio ju je osobnom papinskom prelaturom.

Opus Dei je danas prisutan diljem svijeta. Broji 92.600 ljudi, ali samo 2083 svećenika, koji vrlo strogo prakticiraju svoju vjeru. Više od polovice članova, 57 posto, čine žene.

Ocariz je diplomirao fiziku na sveučilištu u Barceloni, a potom je studirao teologiju na Papinskom lateranskom sveučilištu. Doktorat je stekao na Sveučilištu Navarro 1971. i tada je zaređen za svećenika. Sada, između ostalog, predaje teologiju na Papinskom sveučilištu Svetog križa u Rimu i objavio je niz djela. Savjetnik je Rimskoj kuriji u više tijela, uključujući Kongregaciju za nauk vjere, Kongregaciju za kler i Papinsko vijeće za novu evangelizaciju.

Njegov prethodnik, španjolski prelat Javier Echevarria, preminuo je 12. prosinca u Rimu u 84. godini.

>> 'Član sam Opusa Dei, ali nisam frik i ne bičujem se'

Komentara 5

Avatar Parousia
Parousia
12:16 24.01.2017.

Neka vas samo Dragi Bog cuva

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
13:30 24.01.2017.

Opus Dei je osobna prelatura u katoličkoj crkvi s posebnim zadacima. Nastala je u Španjolskoj i proširila na zemlje španjolskog jezičnog područja. Rezultati rada su vidljivi ali neki unutar same crkve ali i vani nisu sretni s tim rezultatima. Opus Dei se izravno uključuje svojim radom i u unutarcrkvena i u vancrkvena pitanja. Tako je postavljeno već nekoliko kardinala koji pripadaju Opus Dei organizacije i drugi svećenici im zamjeraju što koriste Opus Dei za osobni skok u crkvenoj hijerarhiji. Opus Dei je oštro protiv bilo kakvog pobačaja pa u zemljama gdje je Opus Dei utjecajan pobačaji su zabranjeni do te razine da svaka žena kod koje se ustanovio spontani pobačaj treba ići u državni zatvor jer se Opus Dei izborio za takve zakone (npr u Salvadoru u Srednjoj Americi, 2-5 godina zatvora za one žene koje "nisu dobro čuvale " svoj plod). Druga i možda najveća dvojbena situacija je organizirano otimanje tek rođene djece u bolnicama u Španjolskoj od 1930-1990 godine kako bi se djeca dala "dobrim obiteljima" na odgoj. Ideja je da majke iz obitelji koje su bile pristalice republikanskog pokreta u Španjolskoj nisu dostojne odgajati svoju djecu pa bi uz pomoć časnih sestara, bolničkih kapelana i liječnika-katolika djeca bila oteta a majkama je rečene da su umrla pri porodu. Veliki broj detalja je otkriven nakon što je jedno od takve djece odgojeno u drugoj obitelji postalo predsjednikom španjolske vlade i javno ispričalo svima što se s njim dešavalo. Nakon toga je to uglavnom prestalo, ukupan broj onih koji su bili tako oteti je nekoliko stotina tisuća tek rođenih beba, neki podaci govore o mogućih 300.000-500.000 beba koje su tako otete. Razumljiva je zabrinutost katoličke crkve da bi djeca odgajana u obiteljima republikanskih uvjerenja mogla postati dio opozicije katoličkoj crkvi u Španjolskoj, međutim taj način je toliko strašan i potpuno neprihvatljiv. Slično se dešavalo u raznim zemljama, ali u Španjolskoj je bilo duboko organizirano kroz društvo i po mojem mišljenju jako jako nehumano.

GO
gooniegoogoo
11:31 24.01.2017.

od stada ponekad odluta pokoja ovca, od ovoga pastira stado je pobjeglo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije