U prvoj sadržajnijoj raspravi u Vijeću EU o Komisijinu prijedlogu pokretanja procedure zbog kršenja vladavine prava u Poljskoj, Hrvatska je ostavila takav dojam da Financial Times tvrdi da se svrstala uz Mađarsku, Slovačku i Češku te se protivila saslušanju Poljske, dakle stala uz Višegradsku skupinu u zaštitu poljske vlade od Komisijine kaznene procedure.
Večernjakovi izvori tvrde da je hrvatski stav u raspravi na Odboru stalnih predstavnika zemalja članica u Vijeću EU bio “nejasan, i to vjerojatno namjerno nejasan, kako bi ga obje strane mogle interpretirati onako kako žele”. I pisanje Financial Timesa i tvrdnje izvora Večernjeg u Bruxellesu daju naslutiti da hrvatska Vlada pokušava plesati po rubu davanja podrške Poljacima, a ne nužno Komisiji i većini ostalih članica.
Drugi, pak, izvor s kojim smo razgovarali pod uvjetom anonimnosti, a koji dolazi iz hrvatskih diplomatskih krugova, tvrdi da je “ono što je objavio Financial Times pojednostavljeni prikaz stajališta Hrvatske, koja se od početka zalagala da se pitanje riješi dijalogom EK i Poljske”. Na sastanku Corepera prošloga tjedna odlučeno je da se prihvati Komisijin prijedlog organiziranja saslušanja Poljske u Vijeću EU 26. lipnja.
Hoće li Hrvatska i u daljnjem tijeku procedure prijeći na stranu Poljske, u društvo Mađarske, Slovačke i Češke ili će biti na strani Komisije? To nam jučer u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova nisu odgovorili.
Treba otvoreno stati na poljsku stranu. Sva ova povika koja se diže na Poljsku samo je zbog toga što Poljska odbija preuzeti one migrante koji u Njemačkoj stvaraju probleme, sve ostale priče samo su pokušaj zamgljivanja te činjenice.